1.5 tesla prostat manyetik rezonans görüntülemede endorektal sargı kullanımının görüntü kalitesine, değerlendirmeciler arasındaki uyuma ve raporlanan pı-rads skoruna etkisi
- Tez No: 800120
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Bu nedenle erkek popülasyonunda büyük bir halk sağlığı problemidir. Prostat kanserinin tanısında, evrelemesinde, biyopsi kılavuzluğunda ve tedavi sonrası takibinde multiparametrik prostat MRG önemli rol oynamaktadır. Yüksek manyetik alan gücüne sahip sistemler yüksek sinyal-gürültü oranı ve daha iyi uzaysal çözünürlükle prostat MRG'de ön plana çıkmış olsa da 1.5 Tesla sistemler çok daha yaygındır ve bu nedenle daha çok 1.5 Tesla MR sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerde endorektal sargı kullanımının görüntü kalitesi ve tanısal başarıya katkısı bilinmekle birlikte maliyet, artefaktlar ve hasta toleransı gibi nedenlerle kullanımı sınırlıdır. Çalışmamız daha önceki çalışmalardan farklı olarak bir 1.5 Tesla MR sisteminde pelvik faz dizilimli sargı ve endorektal sargı kombinasyonunun raporlanan PI-RADS skorunu ne ölçüde değiştirdiğini ve buna yönelik gözlemciler arası uyumu araştırmakta, ayrıca endorektal sargı kullanımının görüntü kalitesine etkisini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif özellikte çalışmaya Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğine prostat MRG görüntüleme için başvuran 50 yaş üzeri ve PSA değeri 4 ng/dl üzerinde olan hastalar dâhil edildi. Standart multiparametrik MRG incelemesinden önce sadece pelvik faz dizilimli sargı ile aksiyel planda yağ baskısız T2 ağırlıklı ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme sekansları alındı. Daha sonrasında pelvik faz dizilimli sargıyla endorektal sargı kombine edilerek rutin multiparametrik prostat MRG incelemesi gerçekleştirildi. Endorektal sargı kullanılarak ve kullanılmadan elde olunan görüntülerin sinyal-gürültü ve kontrastgürültü oranları hesaplanarak karşılaştırıldı. Elde edilen görüntüler iki radyolog tarafından ayrı ayrı değerlendirilerek PI-RADS v2.1 kılavuzuna göre skorlandı, endorektal sargı kullanımı ile skorlarda değişiklik olup olmadığı değerlendirildi ve gözlemciler arası uyum araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 54 hasta katıldı. Hastaların ortalama yaşı 61,56 ± 7,26 idi. Bu hastaların ortanca (Q1-Q3) PSA değerleri 5,9 ng/ml (4,57-8,89), prostat hacmi50,5 cc (37-82) ve PSA dansitesi0,12 ng/dl/cm³ (0,08-0,19) idi. T2 ağırlıklı görüntülerin kantitatif görüntü kalite analizinde sadece patolojik lezyonun normal prostat dokusu arasındaki kontrast-gürültü oranı istatiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Prostate cancer is the second most common type of cancer in men. Therefore, it is a major public health problem in the male population. Multiparametric prostate MRI plays an important role in the diagnosis, staging, biopsy guidance and post-treatment follow-up of prostate cancer. Although systems with high magnetic field strength have come to the fore in Prostate MRI with high signal-to-noise ratio and better spatial resolution, 1.5 Tesla systems are much more common and therefore mostly 1.5 Tesla MR systems are used. Although the contribution of endorectal coil used in these systems to image quality and diagnostic success is known, its use is limited due to reasons such as cost, artifacts and patient tolerance. Our study, unlike previous studies, investigates to what extent the combination of pelvic phase array coil and endorectal coil in a 1.5 Tesla MR system changes the reported PI-RADS score and the interobserver agreement regarding this, and also aims to reveal the effect of endorectal coil use on image quality. Materials and Methods: Patients over 50 years of age and with a PSA value above 4 ng/dl who applied to Ankara Training and Research Hospital Radiology Clinic for prostate MRI were included in the prospective study. Before standard multiparametric MRI examination, only pelvic phased coil and non-fat suppression T2-weighted and diffusion-weighted imaging sequences were obtained in the axial plane. Afterwards, a routine multiparametric prostate MRI examination was performed by combining the pelvic phase array coil and the endorectal coil. The signal-to-noise and contrast-noise ratios of the images obtained with and without the endorectal coil were calculated and compared. Obtained images were evaluated separately by two radiologists and scored according to the PI-RADS v2.1 guideline, changes in scores were evaluated with the use of endorectal coils, and interobserver agreement was investigated. In addition, it was determined that the use of the endorectal coil combination increased the agreement between the evaluators. Results: 54 patients participated in the study. The mean age of the patients was 61.56 ± 7.26. The median (Q1-Q3) PSA values of these patients were 5.9 ng/ml (4.57-8.89), prostate volume was 50.5 cc (37-82), and PSA density was 0.12 ng/dl/cm³ (0 08-0.19). In the quantitative image quality analysis of T2-weighted images, only the contrast-noise ratio between the normal prostate tissue of the pathological lesion was statistically significant (p0.05).