ADC haritalarının histogram analizinin, yüksek dereceli menenjiomları, düşük dereceli menenjiomlardan ayırmada tanısal etkinliği ve adc histogram parametrelerinin ki-67 proliferasyon indeksi ile ilişkisi
The diagnostic efficacy of histogram analysis of adc maps in differentiating high-grade meningiomas from low-grade meningiomas and the relationship between ADC histogram parameters and ki-67 proliferation index
- Tez No: 990758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Menenjiyomlarda ADC histogram parametrelerinin; yüksek dereceli menenjiomları düşük dereceli menenjiomlardan ayırt etmedeki değerini, Ki-67 proliferasyon indeksi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olup olmadığını ve ADC değerleri ile parankim invazyonunun ön görülüp görülemeyeceğini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya hastanemizde ameliyat olarak histopatolojik tanı almış ve operasyon öncesi manyetik rezonans görüntülemeleri olan 117 hastanın görünür difüzyon katsayısı(ADC) haritaları üzerinden FireVoxel (https://firevoxel.org) uygulaması kullanılarak ADCmax, ADCmean, ADCmin, ADC standart deviasyon(ADC SD), çarpıklık, basıklık, entropi ve ADC yüzdelik değerlerini(ADC5, ADC10, ADC25, ADC50, ADC75, ADC90 ve ADC95) içeren histogram parametreleri elde edilmiştir. Histogram parametreleri ile yüksek ve düşük dereceli menenjiomları ayırt etme amacı ile tümör derece grupları (Derece 1 ile Derece 2-3) ve invazyon durumları (Var ve Yok) arasındaki karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile gerçekleştirilmiştir. Ki-67 proliferasyon indeksi ile çeşitli ADC histogram parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde p<0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların %66'sı (n:77) derece 1 menenjiom, %33'ü (n:38) derece 2 menenjiom ve %2'si (n:2) derece 3 menenjiom tanılıdır. Beyin parankim invazyonu 20 olguda (%17) tespit edilmiştir. ADC histogram parametrelerinin hiçbirinde iki grup (derece 2-3 ve derece 1) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (tümü için p > 0.05). Ortalama ADC değeri (ADCmean) düşük dereceli ve yüksek dereceli gruplar arasında neredeyse aynıydı (886 vs. 888, p=0.991). ADC histogram parametrelerinin tamamında invazyon olan ve olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir(tümü için p > 0.05). Ki-67 ile ADC(SD) (Standart Sapma) parametresi arasında istatistiksel olarak anlamlı, zayıf düzeyde pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir (r = 0,202; p = vii 0,029). Ki-67 ile diğer histogram parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. SONUÇ: ADC histogram parametrelerinin tek başına menenjiyomların histolopatolojik özelliklerini belirlemede yeterli olmayabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to determine the value of ADC histogram parameters in distinguishing high-grade from low-grade meningiomas, whether there is a statistically significant correlation between Ki-67 values, and whether ADC values can predict parenchymal invasion. MATERIALS and METHODS: In this retrospective study, the apparent diffusion coefficient (ADC) maps of 117 patients who underwent histopathological diagnosis at our hospital and had preoperative magnetic resonance imaging were used to obtain histogram parameters for ADCmax, ADCmean, ADCmin, ADC standard deviation (ADC SD), skewness, kurtosis, entropy, and ADC percentile values (ADC5, ADC10, ADC25, ADC50, ADC75, ADC90, and ADC95) using the FireVoxel (https://firevoxel.org) application. To distinguish high- and low-grade meningiomas using histogram parameters, comparisons between tumor grade groups (Grade I vs. Grade II-III) and invasion status (Present vs. Absent) were performed using the Mann-Whitney U test. Spearman's rho correlation coefficient was used to examine the relationship between the Ki-67 proliferation index and various ADC histogram parameters. A p value of <0.05 was considered statistically significant in all statistical analyses. RESULTS: Of the patients included in the study, 66% (n:77) had grade 1 meningioma, 33% (n:38) had grade 2 meningioma, and 2% (n:2) had grade 3 meningioma. Brain parenchymal invasion was detected in 20 cases (17%). No statistically significant difference was found between the two groups (Grade II-III vs. viii Grade I) in any of the ADC histogram parameters (p > 0.05 for all). The mean ADC value (ADCmean) was almost identical between the low-grade and high-grade groups (886 vs. 888, p=0.991). No statistically significant difference was observed between the invasive and non-invasive groups for all ADC histogram parameters (p > 0.05 for all). A statistically significant, weakly positive correlation was found between Ki-67 and the ADC(SD) parameter (r = 0.202; p = 0.029). No statistically significant correlation was found between Ki-67 and other histogram parameters. CONCLUSION: ADC histogram parameters alone may not be sufficient to determine the histopathological characteristics of meningiomas.