Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü hastalarin fiziksel aktivite düzeyi ve depresyon i̇lişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physical activity level and depression in patients over the age of 18 WHO applied to Ankara City Hospital Family Medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 800133
  2. Yazar: BÜŞRA BALCI
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Ankara Şehir Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların fiziksel aktivite düzeyi ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Ankara Şehir Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalardan 400 kişi katılmıştır. Anketler yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmamızda sosyodemografik veriler, Birinci Basamak için Fiziksel Aktivite anketi ve Beck Depresyon anketi kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiği yapılırken tanımlayıcı istatistiklerde numerik veriler ortalama ve standart sapma, kategorik veriler ise sayı ve yüzde olarak ifade edildi. Numerik verilerin dağılımına histogram grafikleri ile bakıldı. İki ayrı grupta numerik veriler Man Whitney U testi, ikiden fazla grupta numerik veriler Kruskal Wallis testi ile analiz edildi. Kategorik verilerin ilişkisine ki-kare testi ile bakıldı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: It was aimed to evaluate the relationship between depression and physical activity level of patients who applied to Ankara City Hospital Family Medicine outpatient clinic. Materials and Methods: 400 patients who applied to Ankara City Hospital Family Medicine outpatient clinic participated in our study. The questionnaires were applied by face to face interview method. Sociodemographic data, Physical Activity questionnaire for Primary Care and Beck Depression questionnaire were used in our study. While making the statistics of the study, numerical data were expressed as mean and standard deviation, and categorical data were expressed as numbers and percentages in descriptive statistics. Distribution of numerical data was analyzed with histogram graphics. Numerical data in two different groups were analyzed with Man Whitney U test, and in more than two groups, numerical data were analyzed with Kruskal Wallis test. The relationship of categorical data was examined with the chi-square test. P significance value was accepted as