Yaylı çalgıların evrimsel gelişimi ve günümüz çalgılarıyla Barok dönem müziklerinin yorumlanması
Evolutionary development of string instruments and performing Baroque music on contemporary instruments
- Tez No: 800141
- Danışmanlar: PROF. BİGE BEDİZ KINIKLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Viola Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaylı Çalgılar üyesi viyolanın ataları orta çağa dayanır. Zaman içinde enstrümanın geçirdiği fiziksel değişimler, çalım tekniği ve müzikal anlayışı da geliştirmiştir. Barok dönem müziklerini modern enstrüman ile yorumlarken dikkat edilmesi gereken teknik ve müzikal temeller her ne kadar kesin bir gerçeklik kazanmamışsa da birçok müzisyen, besteci ve teori uzmanı tarafından onay ve kabul görmüş bir çerçeve oturtulmuştur. Yapılan araştırmada dilimizde bu teknikleri bütün halinde birleştiren yeterli kaynağın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, ülkemizdeki dönemine uygun Barok müziği icrası yapmak isteyen müzisyenler için temel tekniklere değinen bir kılavuz olma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Viola, the member of string instruments, originated in the middle ages. The playing technique and the musical understanding has developped because of the physical changes that the instrument has faced over time. Although there is no absolute truth to be considered in the technical and musical basics while performing the Baroque period music by the modern instrument, accepted and approved boundaries by many musicians, composers and theory experts is reframed. With brief research, it has been established that there is not sufficient resource which combines all techniques in a body in our language. This study aims to be a guide that mentions and discusses all the technical details for the musicians who wants to expert in period performance of the Baroque music.