Gaziantep Dülükbaba Tabiat Parkı biyolojik göleti ve çevresinin ekolojik peyzaj tasarım ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of Gaziantep Dülükbaba Nature Park biological pond and its environment according to ecological landscape design principles
- Tez No: 800146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünya genelindeki yoğun ve plansız kentleşmeden kaynaklanan verimli arazilerin azalması, ekosistemin tahribi gibi etkilerle kentlerde yaşayan insanların doğal alanlarla olan bağlantısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bu sorunlar açık-yeşil alanlarda ekolojik planlama ve tasarımın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Ekolojik planlama ve tasarım açısından tabiat parkları ülkemiz için büyük öneme sahiptir. Bu alanlardan bir tanesi de Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde yer alan Türkiye'nin ilk ağaçlandırma sahalarından birisi olan Dülükbaba Tabiat Parkıdır. Araştırmanın amacı tabiat parkında bulunan biyolojik gölet ve çevresinin ekolojik peyzaj tasarım ilkeleri doğrultusunda incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu bağlamda alan, bölüm ve alt bölümlere ayrılarak, belirlenen ölçütler doğrultusunda incelenip değerlendirilmiştir. Çalışmada araştırma alanı Dülükbaba Tabiat Parkı 2 ana bölgeye ayrılarak incelenmiştir. İlgili iki bölgede yer alan ve yapısal unsurlar toplam 9 temel değerlendirme başlığı çerçevesinde 50 adet alt ölçüt çerçevesinde sorgulanmıştır. Araştırma alanının ilgili alt ölçütler kapsamında dörtlü sisteme göre yapılan değerlendirmede alanın ekolojik tasarım ilkelerine kısmen uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The connection of people living in cities with natural areas is decreasing day by day, with effects such as the decrease in fertile lands caused by intense and unplanned urbanization around the world, and the destruction of the ecosystem. These problems once again reveal the importance of ecological planning and design in open and green spaces.Nature parks are of great importance for our country in terms of ecological planning and design.One of these areas is Dülükbaba Nature Park, which is one of the first afforestation areas in Turkey, located in the Şehitkamil district of Gaziantep. The aim of the research is to examine and evaluate the biological pond and its surroundings in the nature park in accordance with ecological landscape design principles. In this context, the area was divided into sections and subsections, and examined and evaluated in accordance with the determined criteria. In the study, the research area Dülükbaba Nature Park was divided into 2 main regions and examined. Structural elements in the two related regions were questioned within the framework of a total of 9 basic evaluation titles and 50 sub-criteria. In the evaluation made according to the quadruple system within the scope of the relevant sub-criteria of the research area, it was concluded that the area partially complies with the ecological design principles.