Fethiye yörüklerinde geçiş dönemleri (Doğum, evlenme ve ölüm)
Transition periods in Fethiye (Birth, marriage and death)
  1. Tez No: 800147
  2. Yazar: GAMZEGÜL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dünya üzerindeki her toplumun kendi karakterini yansıtan bir kültürü vardır. Toplumdaki fertlerin düşünceleri, inançları, davranışları kültüre göre şekillenir. Bu bağlamda, toplum üyelerinin yemek yeme, giyinme, kullanılan dil, evlenme, ölü gömme, oyunlar, eğlenceler, kitap okuma, sporlar vb. gibi paylaşılan her bir edimi, toplumsallaşma süreci içinde öğrenilerek yerine getirilir ve kuşaktan kuşağa aktarılarak, toplumun kültür kalıpları haline gelir. Bu sosyal süreçte toplumun aktardığı bilgileri insan, belleğine kaydeder ve kendi hayat alanını belleğinde yer etmiş olan bu kalıplar etrafında inşa ederek yeni açılımlar içine girer. Böylelikle bu kalıplar sayesinde toplumsal sürekliliği sağladığı gibi bireysel kişiliğini ve kimliğini de bularak içinde yaşadığı topluma özgü mevcut kalıpları sürdürür. Bu çalışmada Türklerin belleğini yansıtacak gelenek ve görenekler, Muğla Fethiye yöresinde incelenmiştir. Bu inceleme geçiş dönemlerini konu almaktadır. Böyle bir çalışma yapmamızın amacı giderek yok olmaya başlayan kültürel değerlerimizden olan geçiş dönemleri ritüellerinin yok olmadan önce kayıt altına alıp yaşatılması amaçlanmıştır. Çalışma üç bölüm olarak planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Muğla ilinin genel coğrafi özellikleri, tarihçesi ve ilçeleri üzerine detaylı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Halk kültüründe geçiş dönemleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Fethiye Yörüklerinde geçiş dönemleri (doğum, evlilik, ölüm) ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Each society on earth has a culture that reflects its own character. The thoughts, beliefs and attitudes of the members of society are shaped according to culture. In this context, each shared act of the members of the community such as eating, dressing, language spoken, marriage, burial, games, fun, reading books, sports etc. is learned and fulfilled in the process of socialization and is transformed into the cultural patterns of the society. Mankind saves the knowledge transferred by the society within this social process into its memory and enters new expansions by building its own life space around these patterns which have become a part of its memory. Thus, by means of these patterns, it not only provides a social continuity, but also finds its individual personality and identity and continues patterns existing specific to the society it lives in. In this study, the traditions and beliefs that reflect the memories of the Turks were examined in Muğla Fethiye region. This study covers transitional periods. The purpose of making such a study is to record and survive the gradually-disappearing transitional period rituals that are one of our cultural values, before they disappear. The study was planned in four sections. In the first part of the study, detailed information was given on the general geographical features, history and the districts of Muğla province. In the second part, Muğla's social norms are discussed. In the third part of the study, detailed information was given about transition periods in folk culture. The practices, traditions and customs of the region are examined in this section specific to Fethiye. In the last section, the transition periods (birth, marriage, death) in Fethiye Yoruks are discussed.