Bor minerali dolgulu termoplastik matrisli kompozit malzemelerin mekanik ve termal özelliklerinin incelenmesi
An investigation of the mechanical and thermal properties of boron minerals filled thermoplastic matrix composites
- Tez No: 800149
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY SEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz plastik endüstrisinde çeşitli dolgu malzemeleri uzun yıllardır kullanılmaktadır. İlk zamanlarda sadece maliyet düşürme amacıyla kullanılan dolgu malzemeleri; üretim ve proses tekniklerinin gelişmesi, malzeme tedarik maliyetinin düşmesiyle beraber, polimerlerin özelliklerini geliştirmek amacıyla çalışmalar hız kazanmıştır. Buna paralel olarak son yıllarda hızla tükenen kaynaklar, iklim değişikliği gibi konular; çevreye zararı olmayan, doğal kaynaklardan elde edilen boratlar, silikatlar gibi mineral dolgu malzemelerini ön plana çıkarmış ve kompozit malzeme üretiminde kullanımını hızlandırmıştır. Bu tez kapsamında takviye dolgu malzemesi olarak, bor minerallerinin iki çeşidi olan, kolemanit ve üleksit mineralleri; matris malzemesi olarak ise yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) kullanılmış ve ağırlıkça %10, %20 ve %30 oranlarında dolgu malzemesi içerecek şekilde kompozit numuneler üretilmiştir. Üretilen kompozit numunelere; çekme ve üç nokta eğilme testleri, dinamik mekanik analiz (DMA), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetre analizi (DSC) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemeleri uygulanmış olup bor minerallerinin YYPE'nin çeşitli mekanik ve termal özelliklerini geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present plastic industry, various fillers have been used for a long time. While the fillers were used merely for reducing the cost of materials, with the improvement of the production and the process techniques, today the studies are highly increased for the purpose of the fillers that are used to improve the polymers' properties. In the meantime, due to the reasons for such issues as climate change, and disappearance in the world, the usage of environmentally friendly mineral fillers like naturally resourced borates, and silicates has been highlighted and is caused to be used these materials to produce the composites. In the scope of this thesis, two types of boron minerals which are colemanite and ulexite as the fillers, and high-density polyethylene (HDPE) as a matrix material were selected. The composite specimens so as to be contained per boron minerals and their mixture by weight %10, %20, %30 were produced. The tensile test, three points bending test, dynamic mechanical analysis (DMA), thermogravimetric analysis (TGA), dynamic scanning calorimetry analysis (DSC), and scanning electron microscope test (SEM) were performed. It was observed that the boron minerals contributed to the improvement of the mechanical and thermal properties of HDPE.