Marmara Bölgesi'nin Bursa, Tekirdağ ve Kocaeli illerindeki su ürünleri işleme tesislerinin incelenmesi
Investigating of seafood processing plants in Bursa, Tekirdağ and Kocaeli Marmara Region
- Tez No: 800160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN MANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Su ürünleri zenginliği yönünden üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde üretim alanı 26 milyon hektardır ve su ürünleri, gıda sektöründe en önemli besin gıda kaynaklarından biridir. İşlenmiş su ürünlerinin çeşitliliği ve besin değeri kadar, saklama ve ambalaj koşulları da halk sağlığı açısından yüksek derecede önemlidir. Bu tezin amacı Bursa, Tekirdağ, Kocaeli illerinde işleme tesislerinin işleyiş kapasitelerinin değerlendirilmesi, incelenmesi ve işletmelerin kaliteli üretime geçişlerini daha verimli hale getirmektir. Çalışma kapsamında ilgili illerde faaliyet gösteren işleme tesislerinin işleyiş kapasiteleri hakkında anketler düzenlenerek incelemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma yapılacak aktif durumda olan su ürünleri işleme tesislerinin bilgilerine Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi üzerinden ulaşılmıştır. Bursa, Tekirdağ ve Kocaeli illerinde bulunan işleme tesisleri ziyaret edilmiş ve birebir görüşmelerde firma yetkilisi, sorumlu müdür veya ilgili sorumlu yönetici üzerinden düzenlenen anket soruları cevaplanmış, mevcut durumları hakkında bilgiler edinilmiştir. Edinilen bilgiler yorumlanarak çözüm önerileriyle birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, which is covered with seas on three sides in terms of aquaculture richness, the production area is 26 million hectares and aquaculture is one of the most important food sources in the food industry. As well as the diversity and nutritional value of processed seafood, storage and packaging conditions are also highly important for public health. The aim of this thesis is to evaluate and examine the operating capacities of processing facilities in Bursa, Tekirdağ and Kocaeli provinces and to make the transition of enterprises to quality production more efficient. Within the scope of the study, surveys were conducted about the operational capacities of the processing plants operating in the relevant provinces and investigations were carried out. The information of the aquaculture processing facilities that will be active in the study was obtained through the Food Safety Information System of the Ministry of Agriculture and Forestry. Processing plants in Bursa, Tekirdağ and Kocaeli provinces were visited, and survey questions organized by the company representative, responsible manager or the relevant responsible manager were answered in one-to-one interviews, and information about their current status was obtained. The information obtained was interpreted and presented with solution suggestions.