Azerbaycan tiyatrosunun tarihi ve tiyatro sanatçıları
History of Azerbaijan theater and theater artists
  1. Tez No: 800159
  2. Yazar: TOGHRUL GASIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tiyatro, oyuncular tarafından seyirci önünde gerçekleştirilen dramatik performanslarla dünyayı sanatsal olarak keşfeden bir sanat biçimidir. Tiyatro gösterisinin ana unsuru, yaratıcı ekip tarafından gerçekleştirilen sahne eylemidir. Genel tiyatro eseri, yazarın içeriğini, yönetmenin okumasını, oyuncunun müzik, koreografi ve dekorasyon katılımıyla performansını içerir. Tiyatro edebiyat, oyunculuk, yönetmenlik, müzik, plastik sanatlar, resim, sahne tekniğinin birleşimidir. Üstelik bu bağlantı yüksek kalitede ve her zaman benzersizdir. Performans her oynatıldığında bir öncekinden farklı görünür. Kelimenin tam anlamıyla tiyatronun yaranma yeri Antik Yunanistan'dır. İlk başta, eski Yunanlıların ve Romalıların inançlarıyla yakından ilişkiliydi, ancak yavaş yavaş dini başlangıç tiyatro yapısını terk etmiştir. Azerbaycan tiyatrosunun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Tiyatro sanatının unsurları, yani oynama, okuma, oynama, hareket etme, konuşma vb. Bu açıdan Azerbaycan tiyatrosunun üç bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Azerbaycan'da bir bilim olarak tiyatro çalışmaları geçen yüzyılın 50'li yıllarında şekillenmiş olmasına rağmen, tiyatro sanatına dair teorik görüşler, milli tiyatromuzun kurucusu Mirza Fatali Ahundzade'nin tiyatro sanatı doğmadan çok önce eserlerinde yer almaktadır. Çalışmanın amacı, Azerbaycanda tiyatro'nun tarihinin gelişiminin araştırılmasıdır. Bu çalışma Giriş, 3 Bölüm, Sonuç ve Kaynakçadan ibarettir. Çalışmanın birinci bölümünde, Azerbaycan'da tiyatro tarihi ve geleneksel tiyatrolar hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Azerbaycan tiyatrosunun tarihi ve tiyatro sanatçlari sovyetler dönemi ve bağımsızlık yıllarında Azerbaycan'da modern tiyatro konusu incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, milli tiyatrolar ve milli tiyatro sanatçıları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theater is an art form that artistically explores the world through dramatic performances by actors in front of an audience. The main element of theatrical performance is the stage act performed by the creative team. The general theatrical work includes the author's content, the director's reading, the actor's performance with the participation of music, choreography and decoration. Theater is a combination of literature, acting, directing, music, plastic arts, painting and stage technique. Moreover, this link is of high quality and always unique. Each time the performance is played, it looks different from the previous one. Literally the place of creation of the theater is Ancient Greece. At first, it was closely associated with the beliefs of the ancient Greeks and Romans, but gradually the religious beginning abandoned the theater structure. The history of Azerbaijani theater dates back to ancient times. Elements of theatrical art, i.e. playing, reading, playing, acting, speaking, etc. In this respect, it is possible to say that the Azerbaijani theater has a history of more than three thousand years. Although theater studies as a science in Azerbaijan were shaped in the 50s of the last century, theoretical views on the art of theater are included in the works of Mirza Fatali Akhundzade, the founder of our national theater, long before the art of theater was born. The aim of the study is to investigate the development of the history of theater in Azerbaijan. This study consists of Introduction, 3 Chapters, Conclusion and Bibliography. In the first part of the study, information about the history of theater and traditional theaters in Azerbaijan is given. In the second part of the study, the history of the theater of Azerbaijan and the theater artists, the subject of modern theater in Azerbaijan during the soviet period and independence years. In the third part of the study, information about national theaters and national theater artists is given