Eskihisar Kalesi Bizans seramikleri
Eskihisar Castle Byzantine ceramics
- Tez No: 800184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜFTADE MUŞKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Eskihisar Kalesi Gebze İlçesi'nde yer almaktadır, günümüze dek Bizans Dönemi ve modern tarih süresince geçirmiş olduğu onarımlar sayesinde varlığını sürdürmektedir. Eskihisar Kalesi kaynaklarda Niketiaton Kalesi olarak geçmekte olup bu bilgi kesin verilere dayanmasa da genel bir kabul görmektedir. Eskihisar Kalesi Bizans Dönemi yapısıdır, kurtarma kazılarından ve kale çevresinden elde edilen veriler dönem özelliklerini yansıtmaktadır. Bu çalışma kapsamından kazı ve yüzey seramik buluntuları değerlendirilerek kalenin tarihi sürecinin aydınlatılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Seramik ürünlerin sınıflandırılması ve değerlendirilmesinin sağlanabilmesi için analojik yöntem, mineralojik analiz ve RGB renk analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sırlı Bizans seramikleri daha önce farklı araştırmalara konu olsa da Eskihisar Kalesi buluntuları üzerine seramik malzemeler ile ilgili çalışma gerçekleştirilmemiştir. Bu kapsamda söz konusu çalışma bu bölge adına ilk olma özelliğine sahiptir. Çalışmadan elde edilecek bilgiler sayesinde Bizans dönemi seramik araştırmalarında Gebze bölgesinden elde edilen bir grup seramik buluntusunun verileri de eklenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Eskihisar Castle is located in the district of Gebze and has survived to this day thanks to the repairs it underwent during the Byzantine and modern eras. Eskihisar Castle is also known as Niketiaton Castle in some sources, although this information is not based on certain data, it is generally accepted. Eskihisar Castle is a Byzantine period structure, and the data obtained from rescue excavations and the surroundings of the castle reflect the characteristics of the period. The aim of this study is to contribute to the elucidation of the historical process of the castle by evaluating the excavation and surface ceramic findings within the scope of the study. Analogous method, mineralogical analysis, and RGB color analysis methods were used to classify and evaluate ceramic products. Although glazed Byzantine ceramics have been the subject of various researches before, no study has been conducted on ceramic materials related to Eskihisar Castle findings. In this context, this study has the characteristic of being the first for this region. Thanks to the information obtained from the study, the data of a group of ceramic findings obtained from the Gebze region will also be added to the Byzantine period ceramic research.