Elimination of repeated occurrences in image search engines
Resim arama motorlarında tekrarlanan bulguların giderilmesi
- Tez No: 800185
- Danışmanlar: PROF. HADİ IŞIK AYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Resim arama motorlarındaki tekrarlanan bulguları gidermek için yeni bir yöntem öneriyoruz. Geliştirdiğimiz yazılım: Veritabanındaki resimleri karşılaştırıyor, ve Hesaba dayalı adresleme (Hashing) tekniğini kullanarak tekrarlanan dosyaların bir kopyasını işaretliyor. Tekrarlanan resimlerin birini işaretlemek, daha hızlı erişim sağlıyor ve aynı resmin birden fazla görüntülenmesini engelliyor. Resim veritabanındaki güncellemelerle başa çıkmak için, yazılım periodik olarak çalıştırılabiliyor. Örnek ile çalışan sorgu aracını kullanarak yazılımın bir diğer çok amaçlı versiyonu da geliştirilmiştir. Bu versiyonda yazılım benzer resimleri bazı yüzdelik sınırları kullanarak bulabiliyor.
Özet (Çeviri)
We propose a new method for elimination of repeated occurrences in image search engines. We have built software that: Compares images in a database, and marks only one copy of repeating files using a hashing technique. Marking one of the repeating images will lead to faster access and will eliminate the repetition of the same images more than once. The software can work periodically, for dealing with any updates on the image database. We have developed another version of the software to be multipurpose, making use of the query by example tool, and it can also find images which are similar to each other within some percentages limits.