Türkiye'de iletişim hizmetleri ve araçları üzerinden alınan vergi ve mali yükümlülükler
Taxes and other financial obligations on communication services and instruments in Turkey
  1. Tez No: 800200
  2. Yazar: ZEYNEP AYBİKE ÖZKARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR AYYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de İletişim Hizmetleri ve Araçları Üzerinden Alınan Vergi ve Mali Yükümlülükler adlı çalışmamızda üzerinde durulan en önemli kavram iletişim, haberleşme, iletişim hizmetleri ve araçları üzerinden alınan vergi ve mali yükümlülüklerdir. İletişim insanın varoluşu ile başlayarak her zaman önemini koruyan bir ihtiyaç olup, iletişim hizmetleri ve araçları ile zaman içerisinde birçok gelişim ve dönüşüm geçirerek insanoğlunun temel ihtiyaçları arasında yerini almıştır. İletişimde yazının bulunmasıyla başlayan süreç postacılığı, matbaanın icat edilmesi ile yazının basılmasını ve dağıtımını, Sanayi Devrimi'nin iletişim teknolojisi alanında oluşturduğu etkiler ise telefon, telgraf, bilgisayar ve cep telefonunun icat edilip, kullanılmasını sağlamıştır. 1980 yılların sonuna doğru gelindiğinde ise internetin keşfi ile insanlar için yeni bir döneme adım atılmıştır. İnternet yeni bir hayat düzeni getirerek, hayatımızın her alanında kendine yer bulmuştur. 21. yüzyılda iletişim sektörünün bu kadar önemli duruma gelmesi, dünyada ve ülkemizde de teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, iletişim hizmetleri ve iletişim araçlarına olan talebin günden güne artmasıdır. Bu talebin artması ile devlet çeşitli vergi ve mali yükümlülüklerle kendisine kaynak tahsis ederek gelir yaratmakta ve ülke gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada Türk Vergi Sistemi'nde iletişim sektörünün vergilendirilmesi detaylıca ele alınacak olup; Türkiye'de iletişim türleri ve araçları açısından vergi ve mali yükümlülükler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our study titled Taxes and Financial Obligations Obtained on Communication Services and Tools in Turkey, the most important concept emphasized is the tax and financial liabilities levied on communication, communication services and tools. Communication is a need that always maintains its importance, starting with the existence of human beings, and it has taken its place among the basic needs of human beings by going through many developments and transformations over time with communication services and tools. The process that started with the invention of writing in communication led to postal work, the printing and distribution of writing with the invention of the printing press, and the effects of the Industrial Revolution in the field of communication technology led to the invention and use of the telephone, telegraph, computer and mobile phone. Towards the end of the 1980s, a new era was started for people with the discovery of the internet. The Internet has found a place for itself in all areas of our lives by bringing a new life order. The fact that the communication sector has become so important in the 21st century is that the demand for communication services and communication tools is increasing day by day, depending on the development of technology in the world and in our country. With the increase in this demand, the state creates income and contributes to the development of the country by allocating resources to itself with various tax and financial obligations. In this study, the taxation of the communication sector in the Turkish Tax System will be discussed in detail; tax and financial liabilities will be examined in terms of communication types and tools in Turkey.