Comparison of artificial neural network-based and adaptive quadratic neural network-based multi-fidelity algorithms for buckling load prediction of stiffened panels
Güçlendirilmiş panellerin burkulma yükü tahmini için yapay sinir ağı tabanlı ve adaptif kuadratik sinir ağı tabanlı çoklu doğruluk seviyeli algoritmaların karşılaştırılması
  1. Tez No: 800214
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÜRSES, DOÇ. DR. HAMDULLAH YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, uyarlanabilir aktivasyon fonksiyonlarına sahip kuadratik sinir ağlarına (KSAlar) dayalı çoklu doğruluk seviyeli modeller kullanarak güçlendirilmiş panellerin burkulma yükünü tahmin etmek için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Önerilen yaklaşımın etkinliği, çeşitli güçlendirilmiş panel konfigürasyonu üzerinde bir dizi simülasyon yoluyla gösterilmiştir ve sonuçlar, doğruluk ve hesaplama verimliliği açısından geleneksel çok yönlü modelleme yöntemlerinden elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. Sayısal deneyler, önerilen modelin güçlendirilmiş panel yapılarının burkulma yüklerini doğru ve etkin bir şekilde tahmin edebileceğini ve vekil modelin değerlendirilmesi için gerekli hesaplama maliyetini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Bu yaklaşım, çeşitli tasarım konfigürasyonlarını kolay ve hızlı bir şekilde keşfederek ve kararlı ve verimli konfigürasyonlar bularak havacılık yapılarının tasarımını ve optimizasyonunu önemli ölçüde iyileştirebilir. Genel olarak, bu çalışma, havacılık yapılarının burkulma yükünü tahmin etmek için çoklu doğruluk seviyeli modellemenin potansiyelini ve bu amaç için uyarlanabilir aktivasyon fonksiyonlarına sahip KSAları kullanmanın etkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel approach for predicting the buckling load of stiffened panels using multi-fidelity modeling based on the quadratic neural networks (QNNs) with adaptive activation functions. The effectiveness of the proposed approach is demonstrated through a series of simulations on a range of stiffened panel configurations, and the results are compared to those obtained from traditional multi-fidelity modeling methods in terms of accuracy and computational efficiency. Numerical experiments demonstrate that the model can accurately and efficiently predict the buckling load of stiffened panels, while significantly reducing the computational cost of evaluating the surrogate model. This approach can significantly improve the design and optimization of aerospace structures by easily and quickly exploring various design configurations and finding stable and efficient configurations. Overall, this study highlights the potential of multi-fidelity modeling for predicting the buckling load of aerospace structures, and the effectiveness of using QNNs with the adaptive activation functions.