Basınçlı sulama sistemlerinde uygulanan desteklemelerin değerlendirilmesi: Palamutçuk sulama kooperatifi örneği
Evaluation of pressurized irrigation systems supports: Case of palamutçuk irrigation cooperative
  1. Tez No: 800215
  2. Yazar: MEVLÜT TURABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN MURADİYE AKÇAY, PROF. DR. OSMAN ORKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma ile; Aydın ili Karacasu ilçesinde faaliyet gösteren Palamutçuk Sulama Kooperatifine sağlanan basınçlı sulama sistem desteklemelerinin değerlendirilmesi ve kooperatif ortağı su kullanıcıların basınçlı sulama yöntemleri ve basınçlı sulama destekleri hakkındaki yargılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Palamutçuk Sulama Kooperatifi ortağı 264 su kullanıcı arasından Oransal Örnekleme Yöntemi ile belirlenen 55 kişi ile yüz yüze anket çalışması yürütülmüştür. Su kullanıcıların karakteristikleri tanımlayıcı istatistik parametreler kullanılarak ortaya konmuştur. Üreticilerin basınçlı sulama sistemi destekleri konusundaki yargılarını ortaya koyabilmek amacıyla Bulanık Eşli Karşılaştırma yönteminden de faydalanılmıştır. Bulgular: Su kullanıcılarının %100'ü kooperatife verilen toplu basınçlı sulama desteğinden memnun olduklarını belirtmişlerdir. Su kullanıcıların yaklaşık %90'ı 10 yıldan daha uzun süredir basınçlı sulama yöntemi kullanmaktadırlar. Basınçlı sulama sistemlerinin projelenmesi ve işletiminin teknik bilgi gerektirdiği yargısı açığa çıkmıştır. Elektrik maliyetlerinin artışının sorun oluşturduğu vurgulanmıştır. Sulama örgütlerinin desteklemeler hakkında yeterli bilgilendirme yaptıkları belirtilmiştir. Su kullanıcıların %100'ü desteklemelerin devam ettirilmesi, %86'sı desteklemenin yasal yapısında düzenlemeler yapılmasını, %76'sı da bürokratik işlemlerin azaltılması gerektiğini ifade etmişlerdir. Yenilikleri öğrenmede başlıca kaynaklar gübre ve ilaç bayileri, yazılı basın ve üniversite veya araştırma kuruluşları olduğu saptanmıştır. Sonuç: Tarımsal sulama hibe ve desteklemeleriyle su kaynaklarının etkin kullanımı hedeflenmektedir. Eğitime öncelik verilerek, doğru tasarlanmış projelerin araziye uygulanması, işletime geçen projelerin takibi ve saptanan sorunların çözümüne destek olacak su kullanıcı-kooperatif-kamu kurumları koordinasyonu sağlanmalıdır. Böylelikle, giderek azalan su kaynaklarının başlıca su kullanıcısı olan tarım sektöründe suyun daha etkin kullanılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to evaluate the collective pressurized irrigation support granted to Palamutçuk Irrigation Cooperative located in Aydın-Karacasu. Also it was aimed to determine the opinions of the water users about pressurized irrigation methods and pressurized irrigation systems grants and supports. Material and Methods: In this study, a face-to-face survey was conducted with 55 water users selected by the proportional sampling method among the members of Palamutçuk Irrigation Cooperative. The characteristics of water users were exhibited by the descriptive statistics. Fuzzy pairwise comparison method was used in order to determine the opinions of the water users on pressurized irrigation supports. Result: Water users stated that they were satisfied with the collective pressurized irrigation system support granted to the cooperative. Around 90% of the water users have been using pressurized irrigation systems more than ten years, so they stated that the design and operation of pressurized irrigation systems requires technical know-how. They emphasized that the cost of electricity is another source of problem. 100% of the water users stated that the support program should be continued, 86% of them required legislative regulations in the support program and 76% indicated that the strict bureaucracy should be diminished. Licensed fertilizer and pesticide dealers, newspapers, universities and research stations are the main tools of water users in adopting new agricultural technologies. Conclusion: It was aimed to manage water resources in an effective manner by using irrigation grants and supports. Proper design and implementation of irrigation systems would only be possible by giving priority to training programs. The coordination should be maintained among water user-cooperative-state organization to make effective use of diminishing water resources.