بررسی اثرات بازشو در صلبیت دیافراگم های افقی
Kat boşluklarının yatay diyafram rijitliklerinin üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 800213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHMAN FARAHMAND AZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İran dünyada deprem fay hatlarının üzerinde olan ülkelerden biri sayılır. Dolayısıyla depreme karşı yapıların tasarımı çok önemli konulardan biridir. Bu yüzden 2800-İran Deprem Yönetmeliği gereği, bina üzerindeki deprem yükleri için kendine özel kriter ve mevzuatları sunmaktadır. Binaların yapısal davranışlarının temeli ve esasını oluşturan en önemli kabullerden biri ve aynı zamanda yapıların yatay ve dikey yükler etkisi altında analiz ve tasarımları için kullanılan varsayımlardan biri yapılardaki kat diyaframlarının rijit olmasıdır. Dünyada çoğu geçerli yönetmelikler gibi İran Deprem Yönetmeliğinde de kat diyaframlarının rijitliğinin belirlemesi için katın göreli deformasyonuna göre düzlem içi diyaframların deformasyonun nicel kriteri kullanılmaktadır. Binalarda diyaframlardaki boşlukların katlar arası iletişim amaçlı, tesisat geçişleri, merdivenler, asansör, yürüyen merdiven, çatı pencereleri veya belirli özel mimari hususlar için gerekli olduğundan dolayı bu tezin en önemli amacı kat boşluklarının diyafram rijitliklerinin üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Üzerinde durulması gereken en önemli husus boşluklu rijit diyaframlarının hakkındaki yönetmeliğin şeffaf ve açık olmamasıdır. Aynı zamanda yönetmelikte; kat alanı, yapıdaki kat boşlukların şekli ve konumlarına değinilmemiştir. Dolayısıyla bu çalışmada yönetmeliğin belirsiz ve meçhul yönlerinin kat boşluklarının yatay diyafram rijitlikleri (yapı katlarının) üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemek ve bu hususların iyileşmesi ve gelişmesi yönünde yapıcı öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Since Iran is counted as one of the earthquake-prone countries in the world, the design of structures against earthquakes has particular importance. Therefore Iran earthquake code (No.2800) offers specific standards and provisions to determine the seismic loads of buildings. One of the fundamental assumptions that indicate the base of the structural behavior of buildings, and it is considered in the analysis and design of structures against gravity and lateral forces, is the rigidity assumption in structural floor diaphragms. Like the most authoritative codes in all over the world, Iran's earthquake code, also the quantitative criterion of in-plane deformation of the diaphragm, is utilized to compare with story drifts. Since we usually need to have openings in diaphragms in order to create a purposeful passage for stories, installations, stairways, elevators, escalators, skylights, or architectural special problems, the main target of this thesis is to investigate the effects of opening on the rigidity of diaphragms. However, it should be noted that there is a noticeable ambiguity dealing with the rigidity assumption of diaphragms, including the opening. Also, in regulations, the area, shape, and position of openings at structural floors are not considered. Therefore, in this research, ambiguous aspects of the available codes about consideration of opening effects on horizontal diaphragm rigidity are discussed in detail, and some constructive suggestions are made on enhancement and correction of their context.