Yetişkin türk kadın ve erkeklerinde sternum uzunluğunun boy ile alt ve üst ekstremite ve bölümlerine olan oranları
The ratios of sternum length to height, lower and upper extremities and parts in adult Turkish women and men
  1. Tez No: 800224
  2. Yazar: MEHDİ SASANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAŞKINALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sternum göğüs ön duvarının iskeletini oluşturan yassı bir kemik olup göğüs kafesinde yer alan organların korunmasında önemli bir yeri vardır. Arkeolojik ya da adli olgularda kimlik tespitinin yanı sıra birçok cerrahi durumla ilişkili olarak sternum inceleme konusu olabilmektedir. Çalışmamızda sternum toplam uzunluğu ile boy, alt ve üst ekstremite uzunlukları arasındaki ilişki araştırılarak sternum ile ilgili cerrahi işlemler için temel bir veri oluşturulması ve cinsiyet boy gibi ayrımların yapılabilmesi için aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda yaşları 18-22 arasında, 250 katılımcının (125 erkek ve 125 kadın) sternum, boy, üst ekstremite toplam ve alt kısımları ile alt ekstremite toplam ve alt kısımlarına ait uzunluklar antropometrik noktalar kullanılarak ölçülmüş ve birbirlerine oranlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sternum is a flat bone that forms the skeleton of the anterior chest wall and has an important place in the protection of the organs located in the rib cage. In addition to identification in archaeological or forensic cases, sternum examination may be the subject of examination in relation to many surgical conditions. In our study, it was aimed to investigate the relationship between the total length of the sternum and the lengths of the lower and upper extremities and to create a basic data for the surgical procedures related to the sternum and to evaluate the relationship between them in order to make distinctions such as gender and height. In our study, 250 participants (125 males and 125 females) between the ages of 18 and 22 were proportional to each other by measuring the length of the sternum, height, total and lower extremities and lower extremities and lower extremities.