A posthumanist analysis of the representations of climate anxiety in James Graham Ballard's post-apocalyptic climate fiction tetralogy
J. G. Ballard'ın kıyamet sonrası iklim kurgu dörtlemesinde iklim kaygısı tasvirlerinin insanötesicilik açısından analizi
  1. Tez No: 800225
  2. Yazar: BEKİR ERCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küresel iklim değişikliği, Antroposen çağının insanlığa getirmiş olduğu en büyük varoluşsal tehdit olmakla birlikte yaşanan çevresel felaketler de gezegenimizin geleceği hakkında büyük kaygılara sebep olmaktadır. Bu ciddi tehdidin bilimsel alanların yanı sıra edebiyat alanında da çok önemli yansımaları olmuştur. Pek çok yazar bu bağlamda çevresel sorunları ele alan eserler kaleme almıştır. Bunun sonucunda edebiyatta yeni bir soluk olarak iklim kurgu türü doğmuştur. Ayrıca insanın günümüzde doğayla ilişkisini yeniden sorgulamasına yönelik yeni bir anlayış ortaya çıkmıştır. Geleneksel hümanist anlayışını aksine, posthümanizm olarak adlandırılan bu yaklaşım insanın doğa üzerindeki üstünlüğünü ve eyleyiciliğini yeniden sorgulamakta ve tartışmaktadır. Diğer taraftan iklim değişikliğinden kaynaklanan çevre felaketlerinin doğurduğu olumsuz sonuçlar insanlar üzerinde birtakım psikolojik sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda Glenn Albrecht tarafından söz konusu sorunları tanımlamak için solastalji (iklim kaygısı) kavramı öne sürülmüştür. Bu çalışmada James Graham Ballard'ın 1960'ların başında yayımlamış olduğu iklim kurgu dörtlemesindeki iklim kaygısı tasvirlerini posthümanizm açısından ele alan kapsamlı bir analizi içermektedir. J.G. Ballard'ın seçilmiş dört romanı The Wind from Nowhere (1961), The Drowned World (1962), The Burning World (1964) ve The Crystal World (1966) bu bağlamda incelenmiştir. Bu dört roman, iklim kurgu türünün temel örnekleri arasında gösterilmektedir. Bu çalışmada incelenen dört romanda insan ve doğa arasındaki bağların hayati öneme sahip olduğu ve doğal dengenin insan eliyle bozulmasının hem fiziksel hem de ruhsal açıdan büyük sorunlara ve felaketlere neden olduğu ve posthumanist yaklaşıma göre modern insanın doğayla olan ilişkisini gözden geçirmesinin gerekli olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca Ballard, iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal felaketler karşısında aciz kalan insanın ve medeniyetin nasıl yok olabileceğini açık bir şekilde dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change is the greatest existential threat that the Anthropocene era has brought to humanity, and environmental disasters have caused great concerns about the future of our planet. This serious threat has had very important reflections in the field of literature as well as the scientific fields. Many authors have written works dealing with environmental problems in this context. As a result, climate fiction is born as a new genre in fiction. In addition, a new understanding has emerged for people to re-examine their relationship with nature today. Contrary to the traditional humanist understanding, posthumanism questions and discusses the superiority of the human being over nature and human agency. On the other hand, the negative consequences of environmental disasters caused by climate change have brought along some psychological problems. In this context, the concept of solastalgia (climate anxiety) was put forward by Glenn Albrecht. This study includes a comprehensive analysis of the representations of climate anxiety in James Graham Ballard's climate fiction tetralogy, published in the early 1960s, in terms of posthumanism. Four selected novels of J.G. Ballard, The Wind from Nowhere (1961), The Drowned World (1962), The Burning World (1964) and The Crystal World (1966) are analysed in this context. These four novels by the famous British author are considered to be among the main examples of climate fiction. In the four novels analysed in this thesis, it is emphasised that the bonds between humans and nature are vitally important and that deterioration of the natural balance by humans causes great problems and disasters both physically and spiritually. From the posthumanist stance, it is necessary for modern humans to revise their relationship with nature. In addition, Ballard vividly describes how vulnerable humans are and how human civilisation could be destroyed in the event of catastrophes.