Ulupamir Köyü Kırgızlarının Yenifakılı ilçesine göç süreci ve sosyo-kültürel yaşama uyumları
Migration process of Ulupamir Village Kyrgyz to Yenifakili district and adaptation to socio-cultural life
  1. Tez No: 800241
  2. Yazar: MURAT YAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bugüne kadar Ulupamir Kırgızlarının en önemli trajedisi haline gelen göç süreci; Kırgızların etnik sınırlarının ve kimliklerinin oluşumunda ana belirleyici unsur haline gelmiştir. Yaşanan bu göç süreçleri içerisinde farklı etnik topluluklarla ekonomik, ekolojik, siyasi, sosyal ve kültürel ilişkiler kurmuşlardır. Bu durum Kırgızların gündelik hayatına, kültürel özelliklerine, topluluk içindeki sosyo-ekonomik yapısına da yansımıştır. Bu tez çalışmasında da Van ilinin Erciş ilçesinde yaşayan Ulupamirli Kırgızların, tarihsel süreç içerisinde yaşadıkları zorunlu göçler ve 2017 yılında Yozgat'ın Yenifakılı ilçesine uzanan göç süreci tarihi bilgi ve belgelerle açıklanmaya çalışılacaktır. Göç sürecinin yanı sıra Kırgız Türklerinin Yenifakılı ilçesine göç ettikten sonra, çevre kültürlerle olan etkileşimi ve bu çevreye uyumu, sosyo-kültürel faaliyetleri, göçebelikten yerleşik düzene geçmenin yaşam tarzlarına etkisi, yaşadıkları sıkıntılar, aidiyet sorunu, eğitim, ekonomi, sağlık, müzik, mutfak, milli kıyafetler, el sanatları gibi çok yönlü unsurlar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The migration process, which has become the most important tragedy of the Ulupamir Kyrgyz until today; It has become the main determining factor in the formation of the ethnic borders and identities of the Kyrgyz people. During these migration processes, they have established economic, ecological, political, social and cultural relations with different ethnic communities. This situation is also reflected in the daily life, cultural characteristics and socio-economic structure of the Kyrgyz people. In this thesis, the forced migrations of the Ulupamir Kyrgyz people living in the Erciş district of Van province in the historical process and the migration process that extended to the Yenifakili district of Yozgat in 2017 will be tried to be explained with historical information and documents. Besides the migration process, after Kyrgyz Turks' emigration to Yenifakili province, the multifactorial issues such as their adaptation of environment and interaction with other cultures, sociocultural activities, the effects of transition process from nomadic lifestyle to permanent settlement, problems they faced, sense of belonging issues, economy, health, music, cuisine, national clothes, handicrafts such as versatile elements will be discussed in detail.