Türkiye'de Kırgız göçmenleri: Kültürel süreklilik ve değişme
Kırghiz immigrants in Turkey: Cultural persistence and change
- Tez No: 100307
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Bu araştırmada Afganistan'daki Pamir'in Wakhan bölgesinden Pakistan yolu ile 1982 yılında Türkiye'ye göç eden Kırgızların kültürü, alan çalışması yöntemi ile incelenmiştir. Türkiye'ye geldiklerinde 1137 kişi olan Kırgızlar, 1987 yılında Van'ın Erciş ilçesine bağlı Altındere Harası'nda devlet tarafından kendileri için inşa edilen bir köye yerleştirilmişlerdir. Bu köye Ulu Pamir köyü ismi verilmiştir. Araştırmada Ulu Pamir Köyü'nde yaşayan Kırgızların kültürü değişme ve süreklilik açısından incelenmiştir. Birinci bölümde Kırgızların genel tanımı ve tarihi ele alınmıştır. İkinci bölümde Pamir'deki Kırgızların tarihi ve yaşamları kısaca anlatıldıktan sonra Türkiye'ye kadar göç süresi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Ulu Pamir Köyü'ndeki Kırgızlarda soy-bağı ilişkisi, aile ve akrabalık sistemi, ekonomi, yemek, törenler, din, eğitim, sosyal ilişkiler ve benzeri olguların nasıl ve hangi boyutlarda değiştiği araştırılmıştır. Soy-bağ ilişkisi, aile ve akrabalık sistemi ve törenler diğer olgulara göre daha az değişmiştir. Ayrıca 19901ı yılların ilk yarısında başlayan ekonomik yapının değişmesi (korucuların artışı ve büyük şehirlerde çalışma) ve Kırgızistanlı Kırgızlar ile ilişkilerin başlaması sonucu, başta giyim-kuşam olmak üzere yemek, dil anlayışları da hızla değişmeye başlamıştır. 1999 yılında ortaya çıkan Kırgızistan'a göç planı 2000 yılında gerçekleşmemiştir. Yalnız Kırgızların bir bölümü Kırgızistan'a göç etmeyi hala düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
ill SUMMARY In this thesis, I researched Kirghiz of Pamir who had immigrated from Wakhan Corridor of Afganistan to Turkey. Due to invasion of Soviet Union to Afganistan in 1978, a great part of Kirgiz, who had lived in Afgan Pamir with animal breeding, had excaped to Pakistan. After staying a few years in Pakistan, they had been accepted from Turkish goverment to settle in Turkey. 1 137 Kirghiz refugees came to Turkey in 1982 and in 1987 settled at Altındere Harası at Erciş, Van. This Kirghiz village was named“Ulu Pamir Köyü”. In this research, I investigated the cultural change and its continuence of Kirghiz, who live at Ulu Pamir Köyü. At the first chapter, general definition and history of Kirghiz are explained. At the second chapter, I explained the history of Pamir Kirghiz and the process of immigration to Turkey. At the third chapter, I investigated leanage, family and relative relationships, economy, food culture, ceremony, religion, education, social relation, music, clothes, etc. öf Kirghiz in Turkey. Lineage, family, relative relationships and ceremony have changed less than other subjects. Change of economic structure began at the first half of 1990. As the relations began with people in the Republic of Kirghiz, clothes and language have changed. Last four years, Kirghiz began to go to cities like Malatya and Istanbul to work. Kirghiz people in Turkey hope to settle in the Republic of Kirghiz in the future.