Kronik ağrısı olan hastalara opioid reçete etme konusunda aile hekimlerinin bilgi, tutum ve davranışları ve engelleyen durumların saptanması
Knowledge, attitudes and behaviors of family physicians in prescribing opioids to patients with chronic pain; Determining of barriers
  1. Tez No: 800243
  2. Yazar: HACER SENA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kronik ağrı tedavisinde analjezik olarak opioidlerin yeri önemlidir. Ancak opioid analjeziklerden gereksiz çekinme olarak bilinen opiofobi hekimler arasında oldukça yaygındır. Çalışmamızın amacı aile hekimlerinin opiod reçetesi düzenlemesi konusunda bilgi, tutum, davranışlarını incelemek ve bu konuda karşılaştıkları engelleri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmamıza 15.07.2022-15.12.2022 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesin'de sağlık hizmeti sunan aile hekimliği uzmanlık öğrencisi hekimler ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği'ne (TAHUD) üye aile hekimlerinden 251 gönüllü hekim katıldı. Katılımcıların opioid reçetesi düzenleme durumları, bilgi düzeyleri, reçete düzenleme konusundaki tutumları ve reçete düzenleme konusunda karşılaştıkları engeller hakkında sorular içeren bir anket formu kullanıldı. Verilerin analizi SPSS version25 ile yapıldı. Niteliksel verilerin analizinde Ki-Kare Bağımsızlık Testi ve nicel verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler İçin T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Opioids, which are strong analgesics, have an important place in the treatment of chronic pain. However, opiophobia, known as unnecessary avoidance of opioid analgesics, is common among physicians. The aim of our study is to examine the knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about opioid prescription regulation and to determine the obstacles they encounter in this regard. Materials and Methods: Between 15.07.2022 and 15.12.2022, family medicine residency student physicians and 251 volunteer physicians from family physicians who are members of the Turkish Family Physicians Specialization Association (TAHUD) participated in our descriptive and cross-sectional study. A questionnaire form was used, which included questions about the participants' opioid prescription regulation status, their level of knowledge, their attitudes towards prescription regulation, and the obstacles they faced in prescription regulation. Data analysis was done with SPSS version25. Chi-Square Test of Independence was used in the analysis of qualitative data and T-Test for Independent Samples was used in the analysis of quantitative data.