II. Abdülhamid döneminde Osmanlı hükümetinin müzik politikası
Music policy of the Ottoman government in the period of II. Abdülhamid
- Tez No: 800256
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Kadim bir geleneğe sahip Osmanlı Devleti'nde kültürün önemli bir parçası olarak müziğe birçok dönemde olduğu gibi II. Abdülhamid döneminde de önem verilir. Dönemin müzik politikalarına bakıldığında her ne kadar Batı müziği eksenli bir anlayış hâkim olsa da Türk müziği de birçok alanda kendisine yer bulur. Düalist bir anlayışın benimsendiği II. Abdülhamid döneminde Türk müziği sarayın patronajından çıkar, içeriğinde meydana gelen değişimle beraber halk ile bütünleşip, halka hitap eden bir forma bürünür. Bu durum Türk müziği adına ileriki dönemlere ışık tutacak birtakım doneleri de içinde barındırır ve cumhuriyet dönemi müzik politikalarına temel oluşturur. Bu tez, II. Abdülhamid dönemi müziksel pratikler ve Osmanlı hükümetinin şiar edindiği müzik politikasını incelemeye; bunun yanı sıra II. Abdülhamid hakkında genel bilgileri, II. Abdülhamid dönemi Osmanlı Devleti'nin siyasî ve sosyal durumunu ortaya koymaya odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında, II. Abdülhamid döneminde gerçekleşen müziksel pratikler ve Osmanlı hükümetinin müzik politikası literatür çalışmasıyla tespit edilmiştir. Bu çerçevede konu ile alakalı belgeler incelenmiş, elde edilen veriler değerlendirilirken doküman analizden istifade edilmiş, son olarak da betimsel analiz yapılarak veriler özetlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman government, which has an ancient tradition, music as an important part of culture, as in many periods. It is also given importance during the reign of II. Abdülhamid. When we look at the music policies of the period, although a Western music-oriented understanding is dominant, Turkish music also finds a place for itself in many areas. II, in which a dualist understanding is adopted. During the reign of II. Abdülhamid, Turkish music came out of the patronage of the palace, became integrated with the public with the change in its content and took on a form that appealed to the public. This situation includes some data that will shed light on the future periods on behalf of Turkish music and forms the basis for the music policies of the republican period. This thesis, to examine the musical activities of the II. Abdülhamid period and the music policy of the Ottoman government; as well as general information about II. Abdülhamid, II. Abdülhamid period focuses on revealing the political and social situation of the Ottoman government. In this thesis, the musical practices that took place during the reign of II. Abdülhamid and the music policy of the Ottoman government were determined by a literature study. In this framework, documents related to the subject were examined, document analysis was used while evaluating the data obtained, and finally, the data were summarized and interpreted by making descriptive analysis.