The Times Gazetesine göre 1883 - 1895 yıllarında Ermeni meselesi
According to the Times Armenian questions beetween 1883-1895
- Tez No: 228841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Ermeni Meselesi Osmanlı Devleti döneminde sadece Osmanlı'ya ait bir mesele olarak kalmayıp dönemin büyük güçlerinin ilgilendiği ve Osmanlıya baskı unsuru olarak kullandıkları bir unsur olduğu gibi günümüzde de yalnızca Türkiye ve Ermenistan meselesi olmaktan çok bütün dünya ülkelerini ilgilendiren, geçmişte Osmanlıya yapıldığı gibi ülkemize dayatılmaya çalışılan bir mesele olarak varlığını sürdürmektedir.Topraklarınız üzerinde çıkarları olan devletler, bu sorunu büyütmekten ve Türkiye üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaktan geri durmamaktadırlar.İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi'nin sütunlarında 1883 ? 1895 yılları arasında yer verdiği ?Armenian Questin ( Ermeni Sorunu ) ve Armenian Massacret ( Ermeni Katliamı ) başlıklı haberler tercüme edilerek, yüzyıla aşkın süredir, bir çok ülkenin uluslar arası gündeminin parçası olan Ermeni Meselesi'nin ortaya çıkması ve gelişmesinde önemli bir rol oynayan büyük devletlerden biri olan İngiltere'nin, bu mesele ile ilgili görüşleri belirtilmiş, Ermeni olaylarının başlamasında ve Avrupa Devletlerinin soruna müdahalesinde, İngiltere Hükümetinin ve İngiliz halkının ne gibi faaliyetlerde bulunduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır.The Times'te yayımlanan haberlere bakıldığında mümkün olduğunca sütunlarında Ermenilere yer açmaya özen gösterilmiştir. Türkiye'de yaşanan her olay, her gelişme abartılı ve yanlı bir şekilde aktarılmıştır. Haberlerde sürekli Ermenileri zavallı, yardıma muhtaç, tüm hakları ellerinden alınmış, baskı ve şiddet gören insanlar şeklinde lanse ettirilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde Osmanlı bünyesinde yaşadıkları sözde zulümleri halkına duyurmaya çalışmış, yaşanan olaylarda suçlu olarak daima Osmanlı Padişahı, merkezi hükümet, bölgedeki bazı aşiretler ve güvenlik kuvvetleri gösterilmiştir. Böylece Ermenilere yönelik yardım fonları kurulmasını sağlamayı amaçlamıştır. Hatta siyasi olarak Ermenilerin bağımsızlık duygu ve isteklerine yönelik haberlere de, destekleyici bir şekilde gazetede yer vermekten hiçbir zaman geri durmamışlardır. Böylece kamuoyunun ilgisi çekilerek dünyada bir Türk karşıtı propaganda yapılmasında başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
As during the Ottoman Empire Armenian Matter was not just the problem of Otoman Empire it is also really good reason for other big parts to take precation for Ottoman today it is also the issues for all other part much more than Turkey and Armenian. It present it?s forces to turkey just like Ottoman in the past. Countries who have aims on our land are really volunteer to use this stiuation againts the Turkey. This matter has been using as a pressure.On the Times newspaper?s Column published between 1883-1895 there were headlines like ` Armenien Question and Armenian Massacret .and by translating these news for other Countries they aimed to revive matter along the century. England played really big role on this matter. is one of the biggest reason on making this problem hot topic. On this news the idea of England had declared. While teh outberak of problem and the intervention of Eurpean Countries , here , It was studied what is the actions of England goverments and England PeopleThe Times gives place to the Armenian in its writing possibly. Each Event and Developing occured in Turkey was transfered exaggerated and partial. At its news; it was tried to be introduce that the Armenian were miserable, needy, deprived of whole rights people. In that way, the Times try to announce the so- called cruelties lived in Otoman Constitution to public, and accused the Otoman Sultan, central Government, some tribe in the Region, and Security Force for lived Events. So the Times was aimed that to provide founding of benevolent fund intended for Armenian.Besides , they were really reluctant to give news politially about Armenians emotions , offers ,and of course supportive . So by taking the publics attention . they achieved their zeal bby making a propaganda againts Turk