El-Bendenîcî'nin Kitâbü't-Takfiyesi ve sözlükbilim açısından değeri
- Tez No: 800257
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
el-Bendenîcî'nin Kitâbü't-Takfiyesi ve Sözlükbilim Açısından Değeri isimli tez çalışmamız giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde; sözlükbilim, sözlükçülük kavramları ve tarihçeleri, Arap sözlükçülüğü, Arap sözlükçülüğü tarihi, Arap sözlükçülüğünde kavram, Araplarda dil malzemesi derlemi ile ilk sözlük soyundan girişimler ve Arap geleneğinde sözlük türlerine yer verilmiştir. Giriş kısmının detaylandırılması; ele alınan eserin türünde öncü olması, hakkında yapılan çalışmaların yetersiz ve eksik olması nedeniyle Arap sözlükçülüğündeki yerinin tespiti noktasına özen gösterilmesi ve sözlükbilim tarih ve atmosferi hakkında edinilecek birikimin eseri anlamlandırmada yararlı olacağı saiki ile gerekçelendirilmiştir. Birinci bölümde; Kitâbü't-Takfiye'nin yazarı hakkında erişilen tüm kaynaklar incelenip derlenmiş ve eksiksiz olarak aktarılmaya çalışılmıştır. Bunu yaparken de yazarın bilimsel birikim ve yeterliliğinin aktarımına atfedilen önem, eserleri ve hocaları hakkında nakledilenleri özenli ve eksiksiz bir şekilde ele almayı gerektirmiştir. Çalışmamızın temelini oluşturan ikinci bölümde ise Kitâbü't-Takfiye; konu, yöntem, nüsha, rivâyet, kâfiye ekolündeki yeri, kaynakları, istişhâd biçemi ve morfolojik düzenlilik vb. birçok yönden incelenmiş; tarafımızda yapılan tespitler, eser hakkında yapılan çalışmaların verileri ışığında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled Kitâb al-Taqfiya by al-Bendenîcî and its value in terms of Lexicography, consists of an introduction and two main chapters. In the introduction, lexicography, lexicography concepts and their history, Arabic lexicography, history of Arabic lexicography, concepts in Arabic lexicography, the corpus of language materials in Arabs and the attempts of the first dictionaries and the types of dictionaries in the Arabic tradition are presented. Elaboration of the introduction; because the work under consideration is a pioneer in its genre and the studies on it are inadequate and incomplete. it is justified that the determination of its place in Arabic lexicography and the knowledge to be gained about the history and atmosphere of lexicography will be useful in making sense of the work. In the first chapter, all the sources about the author of the Kitab al-Taqfiya have been examined, compiled and tried to be conveyed in full. In doing so, the importance attributed to the transfer of the author's scientific knowledge and competence required careful and thorough consideration of what was conveyed about his works and his teachers. In the second part, which forms the basis of our work, the Kitab al-Taqfiya; subject, method, copy, narration, place in the rhyme school, sources, style of istishhad and morphological regularity, etc. have been examined in many ways; the findings made by us were conveyed in the light of the data of the studies on the work.