El-Ġazālī'nin Tehāfutu'l-Felāsife eserinin birinci meselesindeki argümanların değerlendirilmesi
Evaluation of the arguments in the first discussion of Tahāfut al-Falāsife
- Tez No: 800262
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRULLAH TERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada Tehāfutu'l-Felāsife'nin birinci meselesinde yer alan âlemin ezelîliği tartışmasında yer alan argümanlar incelenmektedir. Birinci mesele, felāsifenin âlemin ezelî olduğunu savunan dört delili ve el-Ġazālī'nin bu delillere yönelttiği itirazlardan oluşan bir münazara formundadır. Bu deliller sırasıyla, irade delili, zaman delili, imkân delili ve bilkuvvelik delilidir. Bu çalışmada âlemin ezelî olup olmadığı değil, el-Ġazālī'nin âlemin ezelî olduğuna dair delillere yönelik itirazlarının mahiyeti ele alınmaktadır. El-Ġazālī, felāsifenin delillerin âlemin ezelîliğini ispatlama konusunda yetersiz olduğunu ve felāsifenin kendileriyle tutarsız olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı, el-Ġazālī'nin felāsifeye yönelttiği itirazların isabetli olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, birinci meselede el-Ġazālī ve felāsife arasında kurgulanan tartışma sahnesinde geçen her bir argümanı tek tek ve sırasıyla ele alınmaktadır. Netice olarak, Tehāfutu'l-Felāsife'de felāsifenin âlemin ezeliliğine dair dört delilin zorunlu ve kesin bir bilgi oluşturduğuna dair iddialarının tartışmaya açık olduğunun gösterildiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the arguments in the discussion of the eternity of the world in the first issue of Tahāfutu'l-Falāsife. The first issue is in the form of a debate consisting of the four proofs of falāsifa that argue that the world is eternal, and al-Ġhazālī's objections to these proofs. These proofs are, respectively, the proof from will, the proof from time, the proof from possibility, and the proof from potentiality. This study does not take up the issue of whether or not the world is eternal, but offers an analysis of the nature of al-Ġhazālī's objections to the proofs for eternity of the world by the falāsifa. Al-Ġhazālī claims that these proofs are insufficient to prove the eternity of the world and that the falāsifa's claims are inconsistent. My aim is to reveal whether al-Ġazālī's objections to falāsifa are adequate/appropriate or not. In this study, each argument advanced in the debate between al-Ġhazālī and falāsifa in the first issue is discussed one by one.. As a result of this study, I argue that discussions put forward by al-Ghazālī in his Tahāfut al-Falāsifa shows that the claims of falāsifa that the proofs for the eternity of the world constitute a necessary and definite knowledge are open to question.