Urban transformation as an alternative urban sustainability: Rethinking urban development in İstanbul after 2000
Alternatif bir sürdürülebilirlik yaklaşımı olarak kentsel dönüşüm: 2000 sonrası İstanbul'da kentsel gelişimin yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 902043
  2. Yazar: UFUK YEĞENOĞLU SEZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Turkiye 2000'li yıllar sonrasında, deprem riski, göç, ekonomik büyüme baskısı sonucu inşaat sektörünün teşvik edilmesi sürecinin ve buna hizmet edecek yeni yasal düzenlemelerin etkisi ile, giderek ivmelenen bir kentsel dönüşüm olgusu ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak, bu dönüşüm ağırlıklı olarak dar çerçeveli ekonomik büyüme hedeflerine odaklanan, fiziksel yeniden yapılandırma çabalarıyla şekillenen, bütüncül plan anlayışlarından, kapsayıcılıktan, fiziksel ve sosyal-kültürel bağlamdan uzak, parçacıl ve tutarsız bir dönüşüm süreci olarak gelişmiştir. Bu durum gerek mevcut kentsel dokunun iyileştirilmesini gerekse de bugünün dünyasında öne çıkan çağdaş sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik bazı önceliklerin göz ardı edilmesini beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, İstanbul'da 2000 sonrası gerçekleştirilen ve gerek ölçek gerekse bağlam ve yöntem olarak farklılaşan kentsel dönüşüm modellerinden yola çıkarak gerçekleşmiş bazı örnekleri değerlendirmekte ve çok girdili sürdürülebilir alternatif dönüşüm modellerini araştırmaktadır. Bu kapsamda farklı kentsel dönüşüm örnekleri çok girdili bir alternatif sürdürülebilirlik kavramının öncelikleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. viii İstanbul'da gözlenen kentsel dönüşüm örneklerinin benzeri hızlı kentleşme süreci yaşayan coğrafyalar için bir model oluşturduğu varsayımından hareketle bu çalışma çerçevesinde elde edilen veri ve değerlendirmelerin geniş kapsamlı bir kentsel sürdürülebilirlik kavramını öncelikleyen, bütünleşik bir dönüşüm yaklaşımı için zemin oluşturacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
After the 2000s, Turkey has undergone an increasingly accelerating phenomenon of urban transformation driven by earthquake risk, migration, and the promotion of the construction sector enforced by pressures for economic growth, and facilitated by new legal regulations. However, this transformation has predominantly manifested as a fragmented and inconsistent process, shaped by efforts of physical restructuring that focus narrowly on economic growth objectives. It lacked a comprehensive planning approach, inclusivity, and consideration of physical, social, cultural contexts. This situation has resulted in the neglect of priorities for improving existing urban fabric and addressing the sustainability goals that are prominent in contemporary urban approach. This study evaluates various urban transformation examples implemented in Istanbul since 2000, which differ in terms of scale, context, and methodology, and explores alternative transformation models that prioritize multi-dimensional sustainability. In this context, different urban transformation examples are comparatively assessed using a multi-input sustainability framework, offering insights into how future urban vi development can balance economic, environmental, and social priorities more effectively. Assuming that the urban transformation examples observed in Istanbul can serve as a model for other geographies undergoing rapid urbanization, the data and assessments from this study are anticipated to provide a foundation for an integrated transformation approach centered on a broad concept of urban sustainability.