Mekanizmaların kinematik parametrelerinin belirlenmesinde farklı yöntemlerin uygulanması
Application of different methods in the determination of kinematic parameters of mechanisms
- Tez No: 800276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Makine ve mekanizmaların ilk olarak kullanılmaya başlanması, insanlık tarihinde çok eski zamanlara dayanmaktadır. İnsanlar, geçmişten günümüze kadar yaşamları boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşmış ve bu sorunları daha kolay aşmak için araç ve ekipman üretimine yönelmişlerdir. Zaman geçtikçe bu araçların daha kompleks yapıya sahip olması kaçınılmaz olmuştur ve makinelerin yapım süreçleri çok daha karmaşık haller almaya başlamıştır. Dolayısıyla günümüzde makineler imal edilmeden önce, düzgün ve verimli bir şekilde çalışıp çalışmadığını görebilmek amacıyla makine tasarımı çok önemli bir hale gelmiş, bu sebeple kinematik parametrelerin doğru belirlenmesi hayati öneme sahip olmuştur. Bu çalışmada mekanizmaların ve mekanik sistemlerin kinematik parametrelerinin belirlenmesi için gerekli teorik bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümde ise teorik bilgiler kullanılarak problem çözümü yapılmıştır. Son olarak da bilgisayar ortamında Matlab-Simulink programı ile analiz yapılmıştır ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first use of machines and mechanisms dates back to ancient times in human history. People have faced various problems throughout their lives from the past to the present and have turned to the production of tools and equipment to overcome these problems more easily. As time passed, it was inevitable that these tools became more complex and the construction processes of the machines started to become much more complex. Therefore, nowadays, machine design has become very important in order to see whether the machines work properly and efficiently before they are manufactured and for this reason, accurate determination of kinematic parameters has become vital. In this study, the theoretical knowledge required for the determination of kinematic parameters of mechanisms and mechanical systems is given. In the next section, the problem is solved using the theoretical knowledge. Finally, the analysis is performed with Matlab-Simulink program in computer environment and the results obtained are evaluated.