Tiyatro ve sahne tasarımına yaklaşım ve uygulamalarıyla achim freyer
Achim freyer with his approaches and applications to theater and stage design
  1. Tez No: 800296
  2. Yazar: TİLSEM TAHTAKESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Sahne ve kostüm tasarımı, tiyatro sanatının en önemli parçalarıdır. Tiyatroda sahneye konan her yapıtın bir öyküsü vardır ve bu öykü belli bir alanda geçmektedir. Bu sebeple, oyunun geçtiği mekan, sahne tasarımı olarak bütün tiyatro unsurların bağımlı olduğu bir kavram olarak büyük önem taşımaktadır. Tiyatro prodüksiyonlarında yaptığı sahne ve kostüm tasarımı ile ünlenen Alman sanatçı Achim Freyer, günümüzde halen birçok çalışma yapmaktadır. Achim Freyer tasarımcı kimliği yanı sıra ressam, sahne sanatları profesörü, yönetmen, film ve oyun üreticisi olarak tanımaktadır. 1934 yılında Doğu Berlin'de doğan Achim Freyer, tiyatro öğelerinin eşitliğini savunmuştur. O oyunculuk terimini kelimenin tam anlamıyla ele almıştır. Oyunculuğu, bakma ve oynama ile ilgili görmüş ve geleneksel konuşmadan ayrı tutmuştur. Ona göre geleneksel tiyatro sahnede metni dinletmeden öteye geçememektedir. Dilin birinci tutulması onun sözlü tiyatroya şüpheyle yaklaşmasına sebep olmuştur. Achim Freyer'in yapıtlarında fazla yorum ve renk kendisini göstermektedir. Sıklıkla Achim Freyer'in tiyatrosu, resim tiyatrosu olarak anılmıştır. Görsel yönüyle kuvvetli yorumlarını yine rejisiyle daha yukarı taşımıştır. Birçok sanatçısının fikirleri onun tiyatro kuramına ışık tutmuştur. Achim Freyer, sahne tasarımı, figürler ve hareketlerden kendi oyun sahne dünyasını inşa etmiştir. Doğal anlatım dili, abartılı üslup biçimindedir. Bu yapaylık izlenimini yavaş tempo kullanımıyla artırmıştır. Üslup olarak, tiyatral araçlarla hiçbir şeyi taklit etmemiş ve taklit etmek istememiştir. Kendi sahne yapaylığına sahip bir düzeye ulaşmak istemiştir. Onun sahnesinde ortama uyumlu bir karakter, eylem psikolojisi ve gerçeklik bulunmamaktadır. Bunların yerine o tipleştirme, belirsiz kodlar, performans ve hareketlerin koreografisi ile çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Stage and costume design are the most important parts of theatrical art. Every work that is staged in the theater has a story and this story takes place in a certain area. For this reason, the place where the play takes place is of great importance as a concept on which all theatrical elements are dependent as stage design. German artist Achim Freyer, who is famous for his stage and costume design in theater productions, still carries out many works today. Achim Freyer is known as a designer, painter, performing arts professor, director, film and theater producer. Achim Freyer, born in East Berlin in 1934, advocated the equality of theater elements. He has taken the term acting literally. He saw acting as about looking, playing and kept it separate from traditional speech. According to him, traditional theater cannot go beyond listening to the text on the stage. Keeping the language first has caused him to approach oral theater with suspicion. More interpretations and colors show themselves in Achim Freyer's works. Often Achim Freyer's theater has been referred to as the theater of painting. He carried his strong interpretations with his visual aspect to a higher level with his director. The ideas of many artists shed light on his theater theory. Achim Freyer has built his own game stage world from stage design, figures and movements. The natural language of expression is in the form of exaggerated style. This impression of artificiality is enhanced by the use of slow tempo. Stylistically, he did not imitate or wish to imitate anything with theatrical means. He wanted to reach a level with his own stage artifice. In his scene, there is no character, action psychology and reality in harmony with the environment. Instead he worked with typification, ambiguous codes, performance and choreography of movements.