Minimal müzik tekniklerinin seçilmiş eserler üzerinde incelenmesi
Analysis of minimal music techniques on selected works
- Tez No: 800297
- Danışmanlar: PROF. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Minimal Müzik Tekniklerinin Seçilmiş Eserler Üzerinde İncelenmesi”adını taşıyan sanatta yeterlik uygulama raporunda, minimal müzik tekniklerinin seçilmiş eserler üzerinde incelenmesinde, uygulandığı tespit edilmiş minimal müzik tekniklerinin karşılaştırılarak, ortak özelliklerinin ve uygulama farklılıklarının ortaya konması hedeflenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin tümü ulusal ve uluslararası nitelikteki görsel, işitsel, elektronik ve yazılı/basılı kaynaklardan sağlanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, Amerika'da minimal müziğin özellikleri ve bu çalışmada incelenmek üzere seçilen Amerikalı besteciler Terry Riley, La Monte Young, Steve Reich, Phillip Glass, John Adams'ın biyografisi ve diskografisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Avrupa'da minimal müziğin özellikleri ve bu çalışmada incelenmek üzere seçilen Avrupalı besteciler Karel Goeyvaerts, Henryk Mikolaj Gorecki, Avro Part, John Tavener, Michael Nyman'ın biyografisi ve diskografisi incelenmiştir. Çalışmanın temelini oluşturan üçüncü bölümde ise; birinci ve ikinci bölümde yer alan Amerikalı ve Avrupalı bestecilerin çalışma özelinde seçilmiş eserleri teknik analizler yapılarak incelenmiştir. Sonuç olarak; incelenen eserler açısından minimal müzik tekniklerindeki ortak özelliğin“zamansal”algı üzerine kurgulanan düzenli veya düzensiz değişimler olduğu anlaşılmış olup uygulama farklılıklarının ise müziği şekillendirmekte kullanılan çoklu müzikal yapılanmalardan ve bestecilerin geleneksel / modernist yaklaşımlarından kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this written presentation titled“Analysis of Minimal Music Techniques on Selected Works”required for Proficiency in Art degree, it is aimed to examine minimal music techniques on selected works to compare the applied minimal music techniques, and to exhibit their common features and practical differences. All the data acquired from the study were collected from national/international visual, audio, electronic and printed resources. In the first chapter of the study, which consists of three chapters in total, the characteristics of minimal music in America and the biography and discography of the selected American composers Terry Riley, La Monte Young, Steve Reich, Phillip Glass and John Adams are examined. In the second chapter, the characteristics of minimal music in Europe and the biographies and discographies of the selected European composers Karel Goeyvaerts, Henryk Mikolaj Gorecki, Avro Part, John Tavener and Michael Nyman were analysed. In the third chapter, being the central part of this research, American and European composers addressed in the first and second chapters and their selected works were analysed through technical analyses. As a result, it is understood that the most common feature of various minimal music techniques is regular or irregular changes based on“temporal”perception, meaning that the practical differences are caused by multiple musical structures according to composers' individual preferences between traditional and modernist approaches.