Determination and mapping of soil profile features of aralik-Iğdir wind erosion field
Aralık-Iğdır rüzgâr erozyon sahasının toprak profil özelliklerinin belirlenmesi ve haritalanması
  1. Tez No: 800332
  2. Yazar: ŞAHABETTİN ÇELİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kurak ve yarı-kurak bölgelerde, çıplak ve/veya yetersiz bitki örtüsüne sahip topraklar için en büyük problemlerden birisi kuvvetli rüzgârların etkisiyle meydana gelen rüzgâr erozyonudur. Iğdır ili Aralık ilçesi sınırları içinde yer alan rüzgâr erozyon sahası Türkiye'nin ikinci büyük rüzgâr erozyon sahasıdır. Bu çalışmada, rüzgâr erozyon sahasının erozyona en duyarlı 40 km2'lik bölümünün profil (30, 60, 90 cm) özellikleri fiziksel ve kimyasal analizlerle (% kil, % silt, % kum, % kireç, % OM, pH ve EC), erozyon duyarlılıkları titreşimli kuru eleme aletiyle (4, 2, 1, 0.84, 0.42, 0.106, 0.020, 0.84 mm ve 0.106 mm haritaları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuç olarak, örneklenen profil toprakları S-LS-SL tekstür sınıfında, %silt değeri 7-47, kireç mikrarı % 0.3-4.0, organik madde % 0.2-2.0, pH 8.1-9.5, EC 0.0-0.4, EF2 % 51-58, RSI % 0-8; erozyona dirençli materyal % >0.84 mm 5-40, duyarlı materyal %
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems for soils bare and/or insufficient vegetation in arid and semi-arid areas is wind erosion caused by strong winds. Turkey's second largest wind erosion field is in the province of Iğdır-Aralık. In this study, the soil profile (30, 60, 90 cm) properties of the 40 km2 part of the wind erosion area most susceptible to erosion (clay%, silt%, sand%, lime%, OM%, pH and EC) with physical and chemical analyses, dry sieving results (4, 2, 1, 0.84, 0.42, 0.106, 0.020, 0.84 mm, and 0.106 mm maps were created using Geographic Information Systems (GIS). As a result, the sampled profile soils were in S-LS-SL texture class, silt 7-47%, lime content 0.3-4.0%, organic matter 0.2-2.0%, pH 8.1-9.5, EC 0.0-0.4, EF2 51-58%, RSI 0-8%; erosion-resistant materials >0.84 mm were 5-40%, sensitive materials