Sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf matematik ders kitabına ilişkin görüşleri
The opinions of primary school teachers on the 4th grade mathematics textbook
  1. Tez No: 800336
  2. Yazar: ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 2022-2023 eğitim-öğretim yılında kullanılan 4. sınıf matematik ders kitabına ilişkin görüşlerinin belirlenmeye çalışılması ve görüşlerinin cinsiyetlerine, meslekteki hizmet sürelerine ve mezun oldukları eğitim kurumlarına göre gösterdiği farklılıkların araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda tarama modelinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın evreni İzmir, örneklemi ise Buca ilçesinde görev yapan öğretmenlerden oluşmuştur. Öğretmenlerin görüşleri hakkında bilgi edinebilmek için uzman görüşlerinin katkısıyla bir anket oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin analizinde öğretmenlere uygulanan anket çalışmasının frekans ve yüzdelik hesapları yapılmış olup sonrasında her bir sorunun öğretmenlerin demografik özellikleriyle çapraz analizleri yapılarak frekans, yüzdelik ve khi-kare değerleri bulunmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf matematik ders kitabını ders içerisinde temel kaynak olarak kullandıkları ve içeriğinin ve kitapta yer alan etkinliklerin öğretim programına uygun bir şekilde hazırlandığını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Ancak katılımcı öğretmenlerin görüşleri, ders kitabında yer alan soruların pekiştirme ve ölçme değerlendirme konusunda yetersiz kaldığı ve bu durumlarda ek kaynak kitaba ihtiyaç duydukları yönünde olmuştur. Ayrıca elde edilen verilerden öğretmenlerin, ders kitaplarının öğrencilerin gelişimsel farklılıklarına daha fazla önem verilerek hazırlanması ve aktif öğrenme yöntemlerinin kullanılabileceği niteliklere sahip olması yönünde görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerden hareketle öğretmenlerin ders kitaplarının belirlenmesi konusunda daha aktif rol almaları, kitaplarda yer alan pekiştirme, ölçme ve değerlendirme amaçlı soruların nitelik ve sayısının arttırılması ile kitapların öğrencilerin bireysel gelişim özelliklerine daha fazla önem verilerek hazırlanması gerektiği şeklinde öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to try to identify the opinions of primary school teachers about the 4th grade math textbook used in the 2022-2023 academic year and to research the differences in their opinions according to their gender, length of service in the profession and the educational institutions they graduated from. In accordance with this purpose, a research was conducted in the survey model. While the target population of the study consisted of primary school teachers working in public schools in Buca district of Izmir province primary school teachers who participated in the survey.In order to obtain information about teachers' opinions, a questionnaire was prepared with the contribution of expert opinions. In the analysis of the research data, the frequency and percentage values of the questionnaire applied to the teachers were calculated, and then the frequency, percentage values and chi-square values were tried to be calculated by cross-analyzing each question with the demographic characteristics of the teachers. According to the results of the research, it was revealed that the primary school teachers participating in the study used the 4th grade math textbook as the main resource in the lesson and thought that the content and the activities in the book were prepared in accordance with the curriculum.However, the opinions of the participating teachers were that the questions in the textbook were insufficient in terms of reinforcement, assessment and evaluation, and they needed an additional source book in such cases.Additionally, according to the acquired data, it was concluded that the teachers stated the textbooks should be prepared by attaching more importance to the developmental differences of students and the textbooks should have the qualities that provide using active learning methods. Based on the data acquired from the study, suggestions were made that teachers should take a more active role in selecting the textbooks, the quality and number of questions aiming reinforcement, assessment and evaluation in the books should be increased so that the books can be prepared by regarding the individual developmental characteristics of the students.