Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne bağlı Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Astsubay Okulu son sınıf öğrencilerinin cinsel temasla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi düzeylerinin tesbiti araştırması
- Tez No: 80034
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
94 ÖZET Bu araştırma 1997 Nisan ayı içerisinde GATA'ya bağlı H.M.Y.O. ve S. A.O. son sınıf öğrencilerinin“Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar”konusunda bilgi düzeylerinin tespiti, bu konudaki bilgi düzeylerini etkileyen faktörleri incelemek, ortaya çıkan eksikliklerin çözümüne yönelik öneriler getirmek amacıyla anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamma giren iki okuldan toplam 393 öğrencinin ortalama bilgi puanı 0-25 puan aralığında 13.43 ± 2.23 olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerin eğitim gördükleri okul ile bilgi puanlan arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. C.T.B.H. konusundaki bilgi puanlarının iki okulda da düşük olduğu dikkate alınarak bu bilgilerin verildiği derslerde, bu konulara daha fazla ağırlk verilmesi, özellikle de korunma konusunun daha ağırlıklı ele alınması gerekmektedir. C.T.B.H. konusundaki bilgilerin kalıcıhğmm sağlanması için; ebeveynlerin eğitimi ve çocukları ile eğitsel amaçlı konuşmaları, medyanın gençler üzerindeki etkisinin de bu doğrultuda kullanılması gerekmektedir. Sağlık personeli göreve başladıktan sonra, C.T.B.H. ve korunma konusunda hizmet içi eğitim programına alınmaları gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar, Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar, AIDS, Gonorrhea, Sifiliz, Hepatit B.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY A study to detect the level of the knowledge of sexually transmitted diseases on the final year students of Registered Nurse School (RNS) and Noncommisioned Officer (NCO) School of medical in Giilhane Military Medical Academy (GMMA) was completed in April, 1997. The study was carried out to analyse the factors affecting the knowledge of the final year students of RNS and NCO school of medical GMMA on the sexually transmitted diseases and to bring out solutions for the problems arising from the insufficient level of the knowledge on the subject by using survey method. The average knowledge mark was assessed as 13.143±2.23 out of 25 (in the range of 0 to 25) in a total of 393 students from the two schools. It was observed that there was no significant difference by statistical means between the schools where the students were educated and the marks. The low marks indicated that the level of education in the sexually transmitted diseases was low in the both schools. Therefore, the measures should be taken to increase the level of the education, in particularly, the methods for protection from the diseases in these schools. It was recommended that in order to make the knowledge of the sexually transmitted diseases to be more profound among the young generation the family education and the media should play more active role in this issue. It was concluded that the graduate medical health students and those who already serve in the field should be taken into the framing programme in these sexually transmitted diseases. Key words : Sexually transmitted diseases, AIDS, Gonorrhea, Syphilis, Hepatit B, Student's knowledge level.