Jinekolojik kanser operasyonu geçiren hastaların cinsel yaşantılarının incelenmesi
The evaluation of the sexual activities of patients after gynecologic cancer surgery
- Tez No: 70215
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Araştırma, jinekolojik kanser operasyonu geçiren hastaların, postoperatif dönemde cinsel yaşamlarının incelenmesi amacıyla kesitsel olarak planlanmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D. Kliniğinde yapılmıştır. Araştırma Evrenini son on yıl içinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine jinekolojik kanser tanısı nedeniyle yatan ve operasyon geçiren hastalar oluşturmuştur. Örneklem grubunu jinekolojik kanser operasyonu geçiren, eğitim düzeyi en az ilkokul düzeyinde, çalışmayı kabul eden ve evli olan 36 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formunun uygulanması ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; Çalışmaya katılan kadınların hastalıklarının ve tanılarının ne olduğunu bildikleri tesbit edilmiştir. Cinsel yaşantıları hakkında soruları olduğu; fakat bu sorulara cevap almak için kimseye sormadıkları görülmüştür. Kadınların operasyondan sonra cinsel yaşantılarında önemli oranda değişikliklerin meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu değişikliklere bağlı olarak kadınların cinse! yaşamlarında yeterli doyum alamadıkları ve eskisi kadar cinsel istek duymadıkları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin jinekolojik kanser operasyonu sonucunda hastada ortaya çıkabilecek seksüel disfonksiyonlarda, hasta ve eşine yardım edebilmek ve bu konudaki bilgi eksikliklerini giderebilmek için hizmet içi programlan, konferansları ve eğitim toplantılarına katılmalarının sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The research had been planned as cross-sectional in order to evaluate sexual lifes of patients who had gynecological cancer operation in post-operative period. This research was conducted in Gynecology and Obstetric Clinic of GMMA. The universe of this research includes patients who had been diagnosed as cancer and had an operation in the Gynecology and Obstetric Clinic of GMMA in last decade. Sample group included 36 women who had gynecological cancer operation. All of them are married and joined the research voluntarily. Data in research were obtained by using the daha gathering forms prepared by the researcher. In the evaluation step chi-square and frequency tests were used. According to the results gathered in the research are as follows: !t is determined that women who joined the research know their illness and diagnosis. Apart from this fact, it is easily seen that they have some questions about their sexual life in their mind but they do not direct these questions to anybody. It's also determined that significant changed happened in their sexual life after the operation. Related to the above mentioned changes, it is determined that women do not get enough satisfaction and they do not have sexual desire than they had before. In the light of this research's results, in case of possible sexual dysfunctions arise out after the operations, nurses were suggested to join in service training programs, conferences and educational meetings in order to help patients and their partners and also to cover their information gap in this field. 42