İzmir–Karaburun geçiş dönemleri: Eğlenhoca köyü örneği
İzmir-Karaburun transitional periods: Example of Eğlenhoca village
- Tez No: 800344
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bireyin yaşam döngüsü içerisinde kişisel ya da toplumsal olarak konum değiştirdiği, bir durumdan diğerine geçtiği, bir eşik atladığı dönemler vardır. Geçiş dönemi denen bu süreçler etrafında ritüeller, inançlar, âdetler, töreler, uygulamalar, törenler vb. normlar oluşur. Bunlar ortaya çıktığı bölgenin kültürel değerlerinden de önemli izler taşır. Dolayısıyla geçiş dönemlerinin araştırılması bizi“insan”a ulaştırdığı gibi“toplum”u çözümlemede de kıymetli ipuçları verir. Bu bağlamda halk bilimi merkezli alan araştırmalarının da önemli bir kesitini geçiş dönemlerine yönelik derleme çalışmaları oluşturmuştur. Halk bilimi disiplini çerçevesinde hazırlanan bu araştırmada da İzmir ili, Karaburun ilçesi, Eğlenhoca köyünün geçiş dönemleri ele alınmıştır. Doğum, sünnet, evlenme/düğün ve ölüm olarak belirlenen geçiş dönemleri ile ilgili bilgiler, alan araştırması ile derlenmiştir. Eğlenhoca köyünde bu dönemlerde gerçekleştirilen âdet, ritüel ve uygulamalar gözlem, katılımlı gözlem ve görüşme yöntemleri ile tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Bu çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Kavramsal olarak ritüel, çalışmanın konusu, kapsamı, amacı, önemi ve yöntemini ele alan girişten sonra birinci bölümde araştırma alanının tarihi, coğrafi ve kültürel özellikleri; takip eden bölümlerde de doğum, sünnet, evlenme/düğün ve ölüm başlıklarıyla Eğlenhoca köyündeki geçiş dönemleri incelenmiştir. Çalışma, sonuç ve kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are periods in lifecycle of people, which they change their position personally or socially, passes from one state to another and crosses thresholds. These periods are known as transition periods around which norms such as rituals, beliefs, customs, traditions, practices and ceremonies are formed. They bear significant traces of cultural values of the region they emerged. Therefore, study of these transition periods provides us with valuable clues in analyzing“society”as well as leading us to“human”. In this context, the compilations of studies about transition periods have constituted a considerable amount of folklore field research. In this research which is prepared within the framework of the folklore discipline, the transition periods of Eğlenhoca village of Karaburun district, Izmir province is studied. Data about the transition periods which are defined as birth, circumcision, marriage/wedding and death is compiled by field research. The customs, rituals and practices performed during these periods in Eğlenhoca village are noted and recorded by observation, participatory observation and interview methods. This study consists of an introduction and five chapters. The concept of ritual is defined as a concept in the introduction as well as the subject, scope, purpose, significance of the study. After the introduction part, the historical, geographical and cultural characteristics of the research area are examined in the first part; in the following sections, the transition periods in the village of Eğlenhoca are examined under the titles of birth, circumcision, marriage / wedding and death. The study is concluded with the results and bibliography.