Orta Afrika ülkelerinde ortak para alanının ticaret ve gelir üzerindeki etkileri
Effects of common currency area on trade and income in Central African Countries
- Tez No: 800345
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Avrupa Para Birliğinin doğuşu ile birlikte, ekonomik ve parasal birliklere olan ilgi artış göstermiştir. Nitekim bu birliğin ortaya çıkardığı faydaların görülmesi sonucunda, yeni para birlikleri alanlarının kurulmasına yönelik düşünceler çoğalmıştır. Para birlikleri, üye ülkelerin kendi para politikalarını uygulanmamalarını ve döviz kurunu makroekonomik ayarlamaların bir aracı olarak kullanmamaları beraberinde getirmektedir. Ancak diğer taraftan uluslararası işlemlerin maliyetini düşürerek ticareti ve açıklığı teşvik etmektedir. Bu çalışmanın amacı; Orta Afrika Ülkelerinde ortak para alanını inceleyerek CEEAC ülkelerinin CEMAC'a dahil olduklarında ortaya çıkacak ticaret ve büyüme etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ticaret yerçekimi modeli ve büyüme denklemi modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular para birliğinin ticareti artırırken; büyümeyi olumsuz şekilde etkileyeceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
With the birth of the European Monetary Union, the interest in economic and monetary unions has increased. As matter of fact, as a result of seeing the benefits of this union, thoughts on the establishment of new currency union areas have multiplied. Monetary unions cause member countries not to implement their own monetary policies and not to use the exchange rate as a tool for macroeconomic adjustments. On the other hand, it encourages trade and openness by reducing the cost of international transactions. The aim of this study is to examine the trade and growth effects of CEEAC countries after they join CEMAC by examining the common currency area in Central African Countries. For this purpose, trade gravity model and growth equation model were used. The obtained findings show that the monetary union increases the trade within the union but will negatively affect the growth.