KOAH hastalarında hastalık algısı ile sigara kullanımı arasındaki ilişki
The relationship between illness perception and smoking in COPD patients
  1. Tez No: 800366
  2. Yazar: OKAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
KOAH hava akımı kısıtlanması ve solunumsal semptomlarla karakterize yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Türkiye' de KOAH prevalansı 40 yaş üstü bireylerde %19 olarak bulunmuştur. KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü tütün kullanımıdır. İçilen sigara miktarı ile akciğer fonksiyonlarındaki kayıp arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Hastalık algısının duygusal ve bilişsel bileşenleri, tedaviye uyum ve egzersiz gibi davranış kalıplarını etkileyebilir. KOAH hastalarının hastalıklarına bağlı meydana gelen duygusal değişimleri yoğun bir şekilde algıladıkları, hastalıkları üzerinde kontrollerinin çok az olduğuna ve hastalıklarının hayatları boyunca sürecek olduğuna inandıkları ve hastalık algılarının düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı KOAH hastalarının sigara kullanma ve bırakma durumlarının hastalık algısı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem Kesitsel analitik olarak yapılan çalışmamızda evreni Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı KOAH ICD-10 J44 ve alt kırılım tanı kodları eklenmiş 194 kişi oluşturmaktadır. Sonuçların güvenilirliği açısından hedef nüfusun tamamına ulaşılması planlanmıştır. Çalışmada sosyodemografik veri formu, mMRC dispne skoru, CAT KOAH değerlendirme testi, hastalık algısı ölçeği, fagerström nikotin bağımlılık testi kullanılmıştır. Katılımcılara telefonla ulaşılarak anket formu uygulanmıştır. Bulgular Katılımcıların %46,6' sı kadın, %53,4' ü erkektir. Yaş ortalaması 61,89' dur ve katılımcıların %64,4' ü evlidir. Katılımcıların %56,8' i ilköğretim mezunudur ve %79,7' si çalışmayan/emekli gruptan oluşmaktadır. %68,6' sının ek kronik hastalığı vardır. Katılımcıların %35,6' sı hala sigara içmekte, %40,7' si sigarayı bırakmıştır. Paket/yıl ortalaması 34,27' dir. Tanı aldıkları yıl ortalaması 8,65' tir. Son 1 yıl içinde alevlenme geçiren veya KOAH sebebiyle hastane yatışı olan katılımcı yoktur. Katılımcıların %61,8' inin mMRC puanı 2 ve üzerindedir. KOAH birleşik değerlendirme sistemine göre %70,3' ü B grubunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
COPD is a common, preventable and treatable disease characterized by airflow limitation and respiratory symptoms. The prevalence of COPD in Turkey was found to be 19% in individuals over the age of 40. Tobacco use is the most common risk factor for the development of COPD worldwide. There is a strong relationship between the amount of cigarettes smoked and the loss of lung function. Emotional and cognitive components of illness perception can affect behavioral patterns such as adherence to treatment and exercise. It has been determined that COPD patients intensely perceive the emotional changes that occur due to their disease, they have little control over their diseases and they believe that their disease will continue throughout their lives, and their perception of the disease is low. The aim of this study is to reveal the relationship between smoking and cessation of COPD patients and their perception of the disease. Method In our cross-sectional analytical study, the population consists of 194 people registered to Dokuz Eylül University Education and Family Health Centers, with COPD ICD-10 J44 and lower breakdown diagnosis codes added. In terms of the reliability of the results, it is planned to reach the entire target population. Sociodemographic data form, mMRC dyspnea score, CAT COPD assessment test, illness perception questionnaire, and Fagerström nicotine dependence test were used in the study. The participants were contacted by phone and a questionnaire form was applied. Results 46.6% of the participants are female and 53.4% are male. The average age is 61.89 years and 64.4% of the participants are married. 56.8% of the participants are primary school graduates and 79.7% are non-working/retired groups. 68.6% of them have an additional chronic disease. 35.6% of the participants are still smoking, 40.7% have quit smoking. The average package/year is 34.27. The average of the year they were diagnosed is 8.65. There was no participant who had exacerbation or hospitalization due to COPD in the last 1 year. 61.8% of the participants had an mMRC score of 2 and above. According to the COPD combined assessment system, 70.3% of them are in group B.