Erkek üniversite öğrencilerinde karanlık üçlü kişilik özellikleri: Trabzon örneği
The effect of dark triad personality traits on criminal tendencies in male university students: The case of Trabzon
  1. Tez No: 800376
  2. Yazar: SEDA BAŞGÖZE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek üniversite öğrencilerinde karanlık üçlü kişilik özelliklerinin suça eğilime etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda Trabzon'da yaşayan ve 18-25 yaş arası üniversite okuyan erkek öğrencilerden 402 katılımcıdan anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, katılımcılara Karanlık üçlü ölçeği, şiddet içeren ve içermeyen suç davranışları ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya katılanlara ait demografik veriler ve psikiyatrik durumlarına yönelik sorulara frekans analiz uygulanmış, verilerin dağılımı“n”ve“%”olarak tablolarda sunulmuştur. Sonrasında, araştırmada kullanılan Karanlık Üçlü Kişilik Özellikleri ve Şiddet İçeren ve İçermeyen Suçlar ölçeklerine ait ifadelerin ortalama ve standart sapmaları değerlendirilmiştir. Karanlık Üçlü Kişilik Özellikleri ve Şiddet İçeren-İçermeyen Suçlar ölçeklerinin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hangi analizin kullanılacağına karar vermeden önce, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları ile değerlendirilmiştir. Ölçek ve alt boyutların normal dağılıma uymadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin, şiddet içeren ve içermeyen suçlar üzerindeki etkisi ise Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Kullanılan ölçeklerin güvenirliği; Cronbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; karanlık üçlü kişilik özelliklerinin şiddet içeren ve içermeyen suçlar üzerindeki etkisi değerlendirildiğine; makyavelizm düzeyinde yaşanacak bir birimlik artış yakın ilişkide şiddet düzeyini %9,9 oranında, genel şiddet düzeyini %19,1 oranında ve şiddet içermeye suçları %20,7 oranında artıracağı tespit edilmiştir. Karanlık üçlü kişilik özelliklerinde yaşanacak bir birimlik artış yakın ilişkide şiddet düzeyini %3,8 oranında, genel şiddet düzeyini %8,3 oranında ve şiddet içermeye suçları %7,5 oranında artıracağı görülmüştür. Sonuçlara göre, şiddet içeren ve içermeyen suçları en ileri düzeyde etkileyen değişkenin karanlık üçlü kişilik özelliklerinden psikopati boyutunun olduğu belirlenmiştir. Tüm alt boyutlar arasında da en çok etkilenenin genel şiddet alt boyutu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of dark triad personality traits on delinquency in male university students. In this context, data were collected from 402 participants living in Trabzon and studying at university between the ages of 18-25, using the survey technique. For the purposes of the research, the dark triad scale, violent and non-violent crime behaviors scale was applied to the participants. Frequency analysis was applied to the questions about the demographic data and psychiatric conditions of the participants, and the distribution of the data was presented in the tables as“n”and“%”. Afterwards, the mean and standard deviations of the expressions of the Dark Triad Personality Traits and Violent and Non-Violent Crimes scales used in the study were evaluated. Significance tests were used to determine whether the Dark Triad Personality Traits and Violent-Non-Violent Crimes scales differed according to demographic data. Before deciding which analysis to use, whether the data fit the normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. It was determined that the scale and sub-dimensions did not comply with the normal distribution. In this direction, Mann Whitney U test was used in pairwise comparisons and Kruskal-Wallis H test was used in comparisons of more than two groups. The relationship between the scales was evaluated with the Spearman correlation test. The effect of dark triad personality traits on violent and non-violent crimes was evaluated by regression analysis. The reliability of the scales used; It was evaluated with Cronbach's Alpha coefficient. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. According to the findings obtained after the analysis; evaluating the effect of dark triad personality traits on violent and non-violent crimes; It has been determined that a one-unit increase in the level of Machiavellianism will increase the level of violence in close relationships by 9.9%, the general level of violence by 19.1% and crimes against non-violence by 20.7%. It has been observed that a one-unit increase in dark triad personality traits will increase the level of violence in close relationships by 3.8%, general violence level by 8.3% and crimes against non-violence by 7.5%. According to the results, it was determined that the variable that most affected violent and non-violent crimes was the psychopathy dimension, one of the dark triad personality traits. It was determined that the most affected one among all sub-dimensions was the general violence sub-dimension.