İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Türkçe yazmaları koleksiyonunda 11122 numarada kayıtlı Mecmua-i İlahiyât
Hymns magzine which is registered to İstanbul University Rare Works Library Turkish manus cripts collection with the number 11122
  1. Tez No: 800390
  2. Yazar: AYŞE DAMLA GÜCÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Mecmualar ele alındıkları yüzyılın edebî zevkini, şairlerin zihniyetlerini, dönemin sosyal yaşamını göstermesi bakımından son derece önemli kaynaklardandır. Konularına göre farklı isimlerle anılmıştır. İçindeki bütün manzumelerin ilahilerden oluştuğu mecmualara mecmua-i ilahiyat denmiştir. Çalışmanın konusu olan“Mecmua-i İlahiyât”adlı eser, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Türkçe Yazmaları Koleksiyonunda 11122 arşiv numarası ile kayıtlı manzum metinlerden oluşan bir ilahi mecmuasıdır. Çalışmada Mecmua-i İlahiyât'ın içerisindeki şiirler Latin harflerine aktarılmış ve nesre çevrilmiştir ayrıca mecmua nazım şekilleri, nazım türleri, şiirlerin vezinleri bakımından incelenmiş ve şiirlerin şairleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışma inceleme ve metin-çeviri olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel hatları ile Mecmua-i İlahiyât'dan bahsedilmiş, daha sonra mecmua şekil ve muhteva yönüyle incelenmiştir. İkinci bölümde ise metin transkribe edilmiş ve günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Toplam 114 varaktan oluşan mecmuada 40 varak boş sayfa vardır. Mecmuada 99 şaire ait 292 Türkçe, 3 Arapça ve 1 Farsça şiir olmak üzere toplam 296 şiir tespit edilmiştir. Çalışmada en çok kullanılan nazım şekli gazel; nazım türü ilahi; vezin remel bahrinin fâ'ilâtün fâ'ilâtün fâ'ilâtün fâ'ilün kalıbıdır. Mecmuada en çok şiiri bulunan şair Aziz Mahmud Hüdâyî'dir. Çalışma, hem edebiyat hem dinî musiki ve ilahiyât sahasına da katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The journals are highly significant sources in terms of showing the literary taste of the century, the poets' the mentality, the social life of the term. Subjects are called by different names. The journals in which all the poems are composed of hymns are called as“Mecmua i İlahiyat”. The work called“Mecmua-i İlahiyât”, which is the subject of the study, is located in Istanbul University Rare Books Library Turkish Manuscripts Collection 11122 archives which is a divine journal registered with no. In the study, the poems in the Mecmua-i İlahiyât were transferred to Latin letters and prose. In addition, in terms of magazine verse forms, verse types, meters of poems Analyzed and brief information about the poets of the poems is given. The study consists of two main parts: analysis and text translation. In the first part, Mecmua-i İlâhiyât theology was mentioned, then the journal was examined in terms of form and content. In the second part, the text was transcribed and transferred to today's Turkish. Total 114.There are 40 blank pages in the magazine consisting of leaf. 292 Turkish, 3 of 99 poets in the journal a total of 296 poems, including Arabic and 1 Persian poem, were identified. Most of the work the verse form used is ghazal; verse type hymn; rhyme remel bahri's fâ'ilâtün fâ'ilâtün fâ'ilâtün. The poet who has the most poems in the journal is Aziz Mahmud Hüdâyî.