Parazitik yama katmanlı mikroşerit yama anten dizisi tasarımı
The design of microstrip patch array antenna with parasitic patches
- Tez No: 930758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mikroşerit yama antenler, düşük üretim maliyeti ve üretim kolaylığı gibi avantajları nedeniyle kablosuz haberleşme sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat, dar bant genişliği ve sınırlı kazanç gibi performans kısıtlamaları, geniş frekans bandı ve yüksek kazanç gerektiren uygulamalarda kullanılabilmesi için çeşitli tasarım iyileştirmelerini gerekli kılmaktadır. Bu tezde, bant genişliği ve kazanç artırımı amacıyla parazitik yamaların kullanıldığı bir dizi mikroşerit yama anten tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Bu kapsamda, çalışmada dizi yama anten yapısına parazitik yamalar eklenerek performans parametrelerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, ana ve parazitik yamalar arasındaki optimum mesafe, dielektrik malzeme özellikleri ve dizi düzeni gibi tasarım parametreleri detaylı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, parazitik yamaların eklenmesiyle antenin bant genişliğinde ve kazancında belirgin bir artış sağlandığını göstermiştir. Bu tasarımın, yüksek frekanslı haberleşme sistemleri ve uydu uygulamaları gibi alanlarda verimli bir çözüm sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Microstrip patch antennas are widely used in wireless communication systems due to their advantages such as low manufacturing cost and ease of fabrication. However, performance limitations such as narrow operating bandwidth and limited gain necessitate various design improvements. In this thesis, the design of an array of microstrip patch antennas using parasitic patches for bandwidth and gain enhancement is studied. This study aims to improve the performance parameters by adding parasitic patches to the patch array antenna structure. Design parameters such as the optimum distance between the main and parasitic patches, dielectric material properties and array layout are analysed in detail. The results show that the addition of parasitic patches significantly increases the operating frequency bandwidth and gain of the antenna. It is concluded that this design offers an efficient solution in areas such as high frequency communication systems and satellite applications.