Kronik olarak düşük dozda kadmiyuma maruz kalan işçilerin idrar N-asetil-B(beta)-D-glukozaminidaz aktivitelerinin olası değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the urinary N-acetiyl-B-D-glucosaminidase activity in workers occupationally exposed to cadmium
  1. Tez No: 80043
  2. Yazar: ZEHRA KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
75 ÖZET Kronik Olarak Düşük Dozda Kadmiyuma Maruz Kaian İşçilerin İdrar NAG Aktivitelerinin Olası Değişimlerinin İncelenmesi Bu çalışmada, inorganik kadmiyuma, kurşuna ve çinkoya mesleksel olarak maruz kalan kişilerde böbrek toksisitesinin önemli göstegeleri olan p2-M ve NAG itrahı incelenmiş, sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Investigation of the urinary N-acetyl-p-D-giucosaminidase activity in workers occupationaily exposed to cadmium In this study, urinary p2-M level and NAG activity of workers occupationaily exposed to inorganic cadmium, lead and zinc, which are the indicators of nephrotoxicity, has been investigated and compared with that of non-exposed group. Urinary cadmium and lead concentrations were determined with a graphite furnaced atomic absorption spectrophotometer. They were found to be higher in the exposed group compared with that of the control group.