3-24 ay arası, en az 3 aylık rutin d vitamini kullanmış olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ile d vitamini düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between urinary tract infection and vitami̇n d levels in children 3-24 months who have used vitamin d routinely for at least 3 months
- Tez No: 800437
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
3-24 Ay Arası, En Az 3 Aylık Rutin D Vitamini Kullanmış Olan Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu ile D Vitamini Düzeyi Arasındaki İlişkinin Araştırılması Giriş ve Amaç İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda görülen enfeksiyonlar içinde ikinci sıklıkta yer almaktadır. Tanısı konmamış veya düzgün tedavi edilmemiş İYE, infantlarda özellikle büyüme geriliğine neden olmaktadır. D vitamini ve immün sistemle ilgili literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Vitamin D'nin immün sistem üzerine etkileri iki biyolojik temele dayandırılmaktadır. Lenfosit, makrofaj ve dendritik hücreler gibi immünite ile ilgili hücrelerde vitamin D reseptörlerinin varlığı ve bu hücrelerin lokal olarak aktif vitamin D sentezini sağlayan 1-alfa hidroksilaz enzimini bünyelerinde barındırmalarıdır. Bu çalışmada İYE tanısı alan, 3-24 ay arası çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonu geçirme ile 25-(OH) D ve 1,25-(OH)2 D3 düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca, İYE'ye sebep olan predispozan faktörler, İYE etiyolojisi ve tedavileri de değerlendirildi. Gereç ve Yöntemler Çalışmamız, kesitsel olarak, 1 Eylül 2021 ile 1 Eylül 2022 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) tanısı alan (n=57) ve aynı yaş ve cinsiyette sağlıklı (n=57) toplam 114 çocuk ile gerçekleştirildi. Tüm çocukların demografik verileri (yaş – kilo – boy – D vitamini kullanım dozu ve süresi – sünnet – üriner USG bulguları) olgu takip formuna kaydedildi. Ayrıca, tüm çocukların üriner USG'leri aynı deneyimli radyolog tarafından yapıldı. Çalışmadaki veriler, istatistiksel analizler değerlendirildiğinde, p0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Urinary Tract Infection And Vitamin D Levels in Children 3-24 Months Who Have Used Vitamin D Routinely For At Least 3 Months Introduction and Purpose Urinary tract infection is the second most common infection in children. Undiagnosed or untreated UTI causes growth retardation, especially in infants. There are many studies in the literature on vitamin D and the immune system. The effects of vitamin D on the immune system are based on two biological bases. The presence of vitamin D receptors in immune-related cells such as lymphocytes, macrophages and dendritic cells and the presence of 1-alpha hydroxylase enzyme, which provides locally active vitamin D synthesis, in these cells. In this study, the relationship between urinary tract infection and 25-(OH) D and 1,25-(OH)2 D3 levels in children aged 3-24 months diagnosed with UTI was investigated. In addition, predisposing factors causing UTI, etiology and treatments of UTI were also evaluated. Materials and Methods Our study was cross-sectional, between September 1, 2021 and September 1, 2022, admitted to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, diagnosed with urinary tract infection (UTI) (n=57) and healthy individuals of the same age and gender. (n=57) was carried out with a total of 114 children. Demographic data of all children (age - weight - height - dose and duration of vitamin D use - circumcision - urinary USG findings) were recorded in the case follow-up form. In addition, urinary USGs of all children were performed by the same experienced radiologist. When the data in the study were evaluated by statistical analysis, p0.05).