Jeneralize ve parsiyel epilepsi sendromlarında uyku mikroyapısının incelenmesi
Investigation of sleep microstructure in generalized and partial epilepsy syndromes
- Tez No: 800445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU OĞAN AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırma, jeneralize ve parsiyel epilepsi hastalarında ve sağlıklı kontrol gruplarında uykunun makro ve mikroyapıları arasındaki farklılıkları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Eylül 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran jeneralize ve parsiyel epilepsi hastaları ile sağlıklı kontrol gruplarından toplam 89 hasta ile analitik vaka kontrol olarak gerçekleştirildi. Hastalara tek gecelik PSG-EEG çekimi ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeks testi yapılmıştır. Araştırma grubunun uyku makro ve özellikle mikroyapıları incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS versiyon 26.0 programı kullanılmış ve Student-t, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal Wallis, Pearson ki-kare, Fisher's Exact testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to show the differences between the macro and microstructures of sleep in generalized and partial epilepsy patients and healthy control groups. The study was conducted as analytical case control, with a total of 89 patients, among generalized and partial epilepsy patients and healthy control groups, who came to Aydın Adnan Menderes Application and Research Hospital Neurology Outpatient Clinic between September 2021 and September 2022. One-night PSG-EEG and Pittsburgh Sleep Quality Index test were performed on the patients. The sleep macro and especially the microstructures of the research group were examined. SPSS version 26.0 program was used in the analysis of the data and Student-t, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal Wallis, Pearson chi-square, Fisher's exact tests were applied.