Akdeniz üniversitesi hastanesi'nde görevli sağlık çalışanlarının KOVİD-19 enfeksiyonu öncesi aşılama durumlarına göre post-kovid sendromu açısından değerlendirilmeleri
Evaluation of healthcare workers at Akdeniz University hospital in terms of post-COVİD syndrome according to vaccination status before COVİD-19 infection
  1. Tez No: 800448
  2. Yazar: ÖZKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmayla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde görevli, PCR testi ile COVID-19 tanısı bulunan sağlık çalışanlarının enfeksiyon öncesi COVID-19 aşılama durumlarına göre post-COVID açısından değerlendirilerek post-COVID sendromuna karşı aşılamanın olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya katılmayı kabul eden, rt-PCR ile doğrulanmış COVID-19 tanılı katılımcılara; sosyo-demografik özellikler, kronik hastalık varlığı, COVID-19 aşı durumları , COVID-19 tanı tarihi, post-COVID semptomları ve sürelerini sorgulayan araştırma anketi yüz-yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. Post-COVID; enfeksiyon tanısından sonra ortaya çıkan, ek bir nedenle açıklanamayan ve 4 haftadan fazla süren semptomların varlığı olarak tanımlandı. İstatistiksel değerlendirme için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı, aşılı ve aşısız grupların semptom görülme ve post-COVID durumlarının incelenmesi için Ki-Kare analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the possible effects of vaccination against post-COVID syndrome by evaluating healthcare workers at Akdeniz University Hospital, diagnosed with COVID-19 by rt-PCR test, in terms of post-COVID according to their pre-infection COVID-19 vaccination status. Method: Participants with a diagnosis of COVID-19 confirmed by rt-PCR, who agreed to participate in the study; the research questionnaire questioning socio-demographic characteristics, presence of chronic disease, COVID-19 vaccine status, date of diagnosis of COVID-19, post-COVID symptoms and durations was applied by face-to-face interview technique. Post-COVID; It was defined as the presence of symptoms ongoing more than 4 weeks after the diagnosis of COVID-19 infection and were not explained by an alternative diagnosis. SPSS 22.0 package program was used for statistical evaluation, Chi-square analysis was applied to examine symptom and post-COVID status of vaccinated and unvaccinated groups.