Gelir yönetimi uygulamalarının konaklama işletmelerine katkısı: Kuşadası örneği
Contribution of revenue management applications to accommodation businesses: The case of Kuşadasi
- Tez No: 800488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelir yönetimi uygulamaları 1970 yılına dayanmaktadır. Havayolu işletmelerinde uygulanan bu yöntem daha sonra birçok sektörde uygulanmaya başlamıştır. Sınırlı kapasite ve stoklanamayan ürün ve hizmetlere sahip olan işletmeler, örneğin; yiyecek içecek işletmeleri, araç kiralama şirketleri, sağlık sektörü gibi birçok sektör gelir yönetimi uygulamalarından yararlanmaktadır. Günümüzde gelir yönetimi uygulamalarını havayolu işletmelerinden sonra en çok uygulayan sektör turizm sektörüdür. Bu çalışmanın temel amacı konaklama işletmelerinde karlılığın en üst düzeye çıkarılmasını amaçlayan gelir yönetimi uygulamalarının konaklama işletmelerine katkılarını incelemek ve işletme yöneticilerinin gelir yönetimi hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmektir. Çalışmada, Kuşadası'nda bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinin yöneticilerine anket uygulaması yapılmıştır. Ankette yöneticilerin sosyodemografik özelliklerine, çalışmakta olduğu işletmelerin özelliklerine ve yöneticilerin gelir yönetimi hakkındaki düşüncelerine yönelik sorular bulunmaktadır. İşletmenin yıldızı ile gelir yönetimi uygulamaları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin 4 yıldızlı konaklama işletmelerine göre gelir yönetimi uygulamalarından daha fazla yararlandığı sonucuna varılmıştır. İşletmelerde yararlanılan gelir yönetimi uygulamaları, işletmenin müşteri kitlesini arttırmakta, hizmet verimliliğinin artmasını sağlamakta, işletmenin rekabet edilebilirliğini arttırmakta, işletmenin müşteri karşısındaki imajını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Revenue management practices date back to 1970. This method, which was applied in airline companies, later started to be applied in many sectors. Businesses with limited capacity and non-stockable products and services, for example; Many sectors such as food and beverage businesses, car rental companies, and the health sector benefit from revenue management applications. Today, the sector that implements revenue management practices the most after airlines is the tourism sector. In the study, a questionnaire was applied to the managers of 4 and 5 star hotels in Kuşadası. In the questionnaire, there are questions about the sociodemographic characteristics of the managers, the characteristics of the companies they work for and the opinions of the managers about income management. A significant difference was found between the star of the business and the revenue management practices. It has been concluded that 5-star accommodation businesses benefit more from revenue management applications than 4-star accommodation enterprises. Revenue management practices used in businesses increase the customer base of the business, increase service efficiency, increase the competitiveness of the business, and positively affect the image of the business against the customers.