Sportif sorunlarla başa çıkma, çatışma çözme ve adil davranış gösterme becerilerinin liderlik özelliklerine etkisi: Spor bilimleri fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of coping with sportive problems, conflict resolution and fair behavior skills on leadership traits: A study on sports sciences faculty students
  1. Tez No: 800489
  2. Yazar: YUNUS EMRE BÜYÜKBASMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı; sportif sorunlarla başa çıkma, çatışma çözme ve adil davranış gösterme becerilerinin liderlik özelliklerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada veri toplama aracı olarak,“Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği”,“Sportif Sorunlarla Başa Çıkma Becerileri Envanteri”,“Çatışma Çözme Eğilimi Ölçeği”ve“Adil Davranışlar Gösterme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem seçiminde, olasılık dışı (yargısal) örneklem seçim tekniklerinden“kolayda örnekleme yöntemi”kullanılmış, Selçuk Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri örneklem olarak belirlenmiştir. Anketler öğrencilere sınıf ortamında öğretim görevlileri eşliğinde yeterli süreler tanınarak yapılmıştır. Ankete toplam 985 kişi katılmıştır. Analizler sırasında anketlere eksik ya da geçersiz yanıtlar verdiği anlaşılan 95 katılımcının verileri analiz öncesinde çıkarılmış, kalan 891 katılımcının verileri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde ise LISREL ve SPSS paket programları kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi p=0.05 ile p=0.01 arasında değer alınmış, ilk olarak çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliği incelenmiştir. Ardından gerçekleştirilecek olan analizleri karar vermek amacıyla normallik testi gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde kurulan hipotezlerin sonuçlarını incelemek amacıyla yapısal eşitlik modellerinden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen verilerin dağılımını incelemek için merkezi eğilim ölçümleri ve katılımcıların her ölçüme katılım düzeyleri, standart sapma değerleri ile ortalama değerleri değer alınarak incelenmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerinin incelenmesi amacıyla sıklık ve yüzdelik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde 3 farklı hipotez ile ilgili 21 farklı alt hipotez kurulmuş ve test edilmiştir. Çalışmada yapılan analizler sonucunda ise hipotezlerin tamamı sınanarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of coping with sports problems, conflict resolution and fair behavior skills on leadership characteristics. In the study,“Youth Leadership Characteristics Scale”,“Sports Problem Coping Skills Inventory”,“Conflict Resolution Tendency Scale”and“Fair Behavior Scale”were used as data collection tools. In the sample selection of the study,“easy sampling method”was used from non-probability (judicial) sample selection techniques, and students of Selcuk University and Karamanoglu Mehmetbey University Faculty of Sports Sciences were determined as a sample. Surveys were conducted by giving sufficient time to students in the classroom environment accompanied by lecturers. A total of 985 people participated in the survey. During the analyses, the data of 95 participants who were found to have given incomplete or invalid responses to the questionnaires were extracted before the analysis, and the analyses were carried out with the data of the remaining 891 participants. LISREL and SPSS package programs were used for the analysis of the data obtained in the study. In the analyses, the significance level was accepted as p=0.05 and p=0.01 and the reliability and validity of the scales used in the research were examined first. Then, a normality test was performed in order to decide on the analyses to be performed. Structural equation models were used to examine the results of the hypotheses established before the study. Central tendency measurements were used to examine the distribution of the data obtained within the scope of the research, and the participation levels of the participants in each measurement were examined with mean and standard deviation values. Frequency and percentage analyses were performed to examine the demographic characteristics of the participants. Before the study, 21 different sub-hypotheses related to 3 different hypotheses were established and tested. As a result of the analyses conducted in the study, all of the hypotheses were tested and accepted.