Non arteritik iskemik optik nöropati geçiren hastalarda optik koherens tomografi anjiyografi ile optik disk perfüzyonunun ve koroidal vasküler indeksin değerlendirilmesi ve sağlıklı gözlerle karşılaştırılması
Investigation of optic disc perfusion and choroidal vascular index with optical coherence tomography in patients with non arteritic ischemic optic neuropathy and comparing with healthy eyes
  1. Tez No: 800487
  2. Yazar: EMİNE ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BEYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: NAİON tanısı alan gözlerde ve etkilenmemiş gözlerde koroidal vasküler indeksi (KVİ)'i, koroid kalınlığı (KK)'nı ve peripapiller vasküler yapıları incelemek ve sağlıklı popülasyon ile karşılaştırarak bu parametrelerin NAİON tanısı, etyolojisi ve risk faktörleri açısından katkıda bulunmasını sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 25 hastanın NAION geçirmiş ve etkilenmemiş gözleri ile aynı sayıda yaş ve cinsiyet uyumlu 25 sağlıklı göz dahil edildi. Hastalarda optik sinir başı(OSB) ve radyal peripapiller kapiller(RPK) tabakasındaki peripapiller vasküler dansite(pVD), OSB, RPK ve koryokapillaris tabakasındaki akım alanı, retina sinir lifi tabakası(RSLT) kalınlığı, KK, KVİ ve koroidal alanlar ölçülerek kaydedildi. Bulgular: OSB ve RPK tabakalarında pVD, NAION'lu gözlerde diğer gruplara göre daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the choroidal vascular index (CVI), choroidal thickness (CT) and peripapillary vascular perfusion in NAION eyes and fellow eyes and to compare these parameters with the healthy eyes to ensure that these parameters contribute to the diagnosis, etiology and risk factors of NAION. Materials and methods: This retrospective study included 25 NAION eyes and 25 fellow eyes and 25 healthy eyes with the same number of age and gender matched. Peripapillary vascular density (pVD) in the optic nerve head (OSB) and radial peripapillary capillary (RPC) layer, flow area in the OSB, RPC and choriocapillaris layer, retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, CT, CVI and choroidal areas were measured and recorded. Results: pVD in ONH and RPC layers was lower in NAION eyes than in other groups (p0.05).