Yüksek fırınlarda döküm deliği çamuru uygulamaları ve performansının incelenmesi
Investigation of taphole clay applications and performance in blast furnaces
- Tez No: 800498
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma prensipleri yüksek sıcaklık ve basınç altında olan yeni nesil yüksek fırınlar büyük hacimlere sahiptir. Bu durum, döküm deliği çamurlarında malzeme ve refrakter uygulaması ile ilgili değişikliklere yol açmıştır. Döküm delikleri, erken aşınmaya eğilimlidir ve bu nedenle sorunsuz bir döküm elde etmek için uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip iyi ve güçlü bir döküm deliği çamur kütlesi gereklidir. Ana fiziksel ihtiyaç, sıcak metalin sorunsuz bir şekilde alınmasını sağlamak ve genellikle döküm süresinin iki saati bulduğu proses şartlarında, delik uzunluğunun istenilen değerlerde olması gereklidir. Bu çalışmada, Kardemir 5. yüksek fırın döküm deliğinde kullanılan 3 farklı refrakter malzemenin performansı incelenmiş ve zararlı etkilerinin azaltılması amaçlanmıştır. Yüksek fırın dataları olarak sinter, pelet, kok, cevher, kömür girdileri, cüruf bileşimi, sıvı maden miktarı kullanılmış ve döküm deliği çamurlarının fiziksel, kimyasal özellikleri incelenmiş olup tüketilen döküm deliği çamurlarının döküm sürelerine, akış durumuna, çamur basma kabiliyetine, döküm deliği uzunluğuna etkisi ve spesifik tüketimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new generation blast furnaces have large volumes, operate at high pressures and increasing high temperatures. This has led to changes in the material and refractory application in the sludge mud. Tap holes are prone to wear in less time and therefore a good and strong clay mass with suitable physical and chemical properties is required to achieve a smooth casting. The main physical requirement is to ensure that the hot metal is removed smoothly and the tap hole length of the casting, which usually takes two hours, is at the desired values. In this study, the performance of 3 different refractory materials used in Kardemir 5th blast furnace tap hole was investigated and it was aimed to reduce their harmful effects. Sinter, pellet, coke, ore, coal inputs, slag composition, liquid mineral amount were used as blast furnace data, and the physical and chemical properties of the tap hole clay were examined and the effects of the consumed clay on the casting times, flow state, clay pressing ability, tap hole length were examined and its specific consumption were investigated.