Maskeli ve maskesiz yüzlerin gerçek zamanlı tespiti
Real-time detection of masked and unmasked faces
- Tez No: 800499
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NABIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Aralık 2019 tarihi itibariyle Çin' de tespit edilen ve 2020 Mart ayından beri ülkemizde de görülen Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle tüm dünya ülkeleri virüs yayılımını önlemek için çeşitli tedbirler almak zorunda kalmıştır. Yeni korona virüsün doğrudan temas ile yayıldığı bilinmekle birlikte, yayılımın önüne geçmek için temasın en aza indirilmesi, ülkemiz Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bilim kurulu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından defalarca dile getirilmiştir. Ayrıca virüsün yayılmasının önlenmesi için kamusal alanlarda ve işyerlerinde maske kullanımı ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk ile maske takma kontrolünün yapay zekâ (AI) sistemleri tarafından yapılması ve maskeli yüzlerin de yapay zekâya dayalı yüz tanıma sistemleri tarafından tanınması ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışma ile CNN Tabanlı YOLOv4 modeli Darknet ile eğitilerek yüz maskesi tanıması görevi öğretilmiştir. Modelin doğruluğu test edilerek eğitilmiş model, OpenCV kullanılarak gerçek zamanlı görüntü işlemesi yapılıp Python programlama dili ile uygulama haline dönüştürülmüştür. Uygulama ile gerçek zamanlı olarak farklı açılardaki birden çok kişinin yüzlerinde maske takılı olup, olmadığının kamera ile tespit edilerek etiketlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The new type of corona virus detected in China as of December 2019 has also been seen in our Country since March 2020. Due to the virus epidemic, all countries of the world had to take various measures to prevent the spread of the virus. It is known that the new corona virus spreads by direct contact.So contact must be minimized to prevent the spread. This situation has been repeatedly expressed by the World Health Organization (WHO) and the Scientific Committee established within the Ministry of Health. In addition, in order to prevent the spread of the virus, the use of masks in public spaces and workplaces has become mandatory in many countries of the world, as in our country. This necessity has led to the need for mask wearing control to be done by artificial intelligence (AI) systems and for masked faces to be recognized by artificial intelligence based face recognition systems. The task of face mask recognition was taught by reading the CNN-based YOLOv4 model with Darknet in this study, The accuracy of the model has been tested, Real-time image processing was performed using the trained model OpenCV and It has been converted into an application with the Python programming language. With this application it was ensured that more than one person was wearing a mask at different angles or not ,was detected and labeled with the camera in real time.