Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi eğitim programı hedef ve çıktılarının yeterliğe dayalı eğitim kapsamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 800503
  2. Yazar: SELDA YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Amaç: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) eğitim programının mevcut çıktı ve hedeflerini içeren belgeleri ve Ulusal Çekirdek Eğitim Programı (UÇEP) 2020'de tanımlanan yetkinlik/yeterlikler listesini incelemek, bu belgelere yönelik yorum ve öneriler geliştirmek, AÜTF mezunundan beklenen yetkinlik/yeterlikleri yeniden tanımlayarak bunların program hedefleri ile uyumunu karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmada AÜTF eğitim programının mevcut çıktı ve hedeflerinin ve UÇEP 2020 yetkinlik/yeterlikler listesinin doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmesi, yorum ve öneriler geliştirilmesi ilk basamaktır. Bu basamakta AÜTF eğitim programının eski ve güncel çıktı ve hedefleri, bu çıktı ve hedeflerle ilgili TEPDAD görüşleri, UÇEP 2020 yetkinlik/yeterlikler listesinin yer aldığı belgelere ulaşılmış ve analiz edilmiştir. Analiz sırasında AÜTF web sitesindeki farklı belgelerde tanımlanmış program çıktıları arasındaki uyum, çıktıların yeterlikler şeklinde tanımlanıp tanımlanmadığı, program hedeflerinde eksiklik veya ifade sorunlarının olup olmadığı değerlendirilmiş, mevcut çıktıların hekim yeterliklerini kapsama düzeyi, UÇEP yetkinlik/yeterlik listesiyle karşılaştırılarak araştırılmıştır. Ayrıca UÇEP 2020 yetkinlik/yeterlikler listesinde alanlar olup olmadığı araştırılmıştır. Daha sonra UÇEP yetkinlik/yeterlikler listesi rehberliğinde AÜTF program çıktıları, mezundan beklenen yetkinlik/yeterlikler olarak, gözlemlenebilir davranışa yönelik ifadelerle yeniden tanımlanmış ve tanımlanan yeterlikler program hedefleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: AÜTF web sitesinde program çıktıları ayrıntılı yeterlikler şeklinde tanımlanmamıştır. Birbirleri arasında uyumu gösterilmemiş iki farklı program çıktısı listesi bulunmaktadır. Bu listelerin içeriği UÇEP' te tanımlanan yeterlikleri karşılamamaktadır. Güncel program hedeflerinde eksiklik ve ifade sorunları bulunmaktadır. UÇEP yetkinlik/yeterlikler listesinde bazı örtüşmeler olduğu ve öneri metinlerinde sorunlar bulunmaktadır. Çalışmada, UÇEP' te 3 alanda tanımlanmış 8 yetkinlik aynen kabul edilmiş, sekiz yetkinliğin altındaki 32 yeterlik, 24 yeterliğe düşürülmüştür. Belirlenen 24 yeterliğin altında alt yeterlik/daha alt yeterlikler olarak 147 yeterlik tanımlanmıştır, bunlar UÇEP listesinden çıkarılan yeterlikleri de kapsamaktadır. Tanımlanan 147 yeterlik AÜTF güncel program hedefleriyle karşılaştırıldığında bazı yeterliklerin mevcut hedefler tarafından karşılanmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Programın çıktıları ve hedefleriyle ilgili eksiklik ve sorunlar bulunmaktadır. Program çıktıları mezun yeterlikleri şeklinde yeniden tanımlanmış ve eğitim programının hedeflerinin bu yeterliklerin tümünü karşılamadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine documents containing current outcomes and objectives of Akdeniz University Faculty of Medicine (AUFM) program and list of competencies/competences defined in National Core Education Program (UCEP) 2020, develop suggestions for these documents, redefine competencies/competences for AUFM graduates and compare them with current program objectives. Method: First, previous and current outcomes and objectives of AUFM program, expert opinions about them, UÇEP 2020 Competence/Competence list were analyzed by documents analysis. The compatibility between program outcomes defined in different documents on the AUFM website, whether the outcomes are defined as competences, whether there are deficiencies or problems in program objectives were evaluated, and coverage of physician competences by current outcomes was investigated by comparing them with UÇEP list. Additionally, existence of problems in UÇEP Competence/Competences List was examined. Then, under guidance of UÇEP list, AUFM program outcomes were redefined as graduate competencies/competences with expressions for observable behavior, and these were compared with AUFM program objectives. Results: AUFM program outcomes are not well-described as competences. There are two outcomes lists that were not matched with each other. The contents of these lists do not meet the qualifications defined in UÇEP. There are deficiencies and expression problems in current program objectives. There is some overlap in UÇEP competences list and there are problems in UÇEP recommendations. Eight competencies defined in three areas in UÇEP were accepted and 32 UÇEP competences were reduced to 24 competences. Under 24 determined competences, 147 enabling competences including competences removed from UÇEP list were defined and some of them were found not met by current AUFM objectives. Conclusion: There are deficiencies and problems related to outcomes and objectives of AUFM program. Program outcomes were redefined as graduate competences and enabling competences and shown that some of them were not met by current program objectives.