Türkiye'de yetişen bazı nane türlerinin polikistik over sendromu (PKOS) üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of some mentha species grown in Turkey on polycystic ovary syndrome (PCOS)
- Tez No: 800538
 - Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ, DOÇ. DR. HİLAL USLU YUVACI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS) kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluklardan biridir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen Calamintha nepeta, Mentha longifolia, Mentha suaveolens, Mentha aquatica türlerinin PKOS üzerindeki etkinliğinin in vivo olarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Türkiye'de yetişen Calamintha nepeta, Mentha longifolia, Mentha suaveolens, Mentha aquatica herbaları kullanılmıştır. 60 adet Albino-Wistar türü dişi sıçan 10 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna sadece %0,9 NaCl; diğer tüm gruplara ise PKOS modelini indüklemek için letrozol 21 gün boyunca uygulanmıştır. Devamında kontrol (Grup1) ve sham grubu (Grup2) hariç diğer gruplar (Grup3-Grup10), hazırlanan nane ekstrelerini 21 gün almıştır. Sonrasında serum estradiol, LH, glukoz, progesteron, total kolesterol, trigliserit, FSH, DHEA-S ve testosteron seviyeleri ölçülmüştür. Ekstrelerin fenolik bileşik içerik analizi HPLC cihazıyla yapılmıştır. Overlerden alınan kesitler hematoksilen-eosin ile boyanarak histolojik inceleme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is one of the most common endocrine disorders in women. The aim of this study is to investigate the in vivo efficacy of Calamintha nepeta, Mentha longifolia, Mentha suaveolens, Mentha aquatica species grown in Turkey on PCOS. Materials and Methods: Calamintha nepeta, Mentha longifolia, Mentha suaveolens, Mentha aquatica herbs grown in Turkey were used in the study. 60 Albino-Wistar female rats were divided into 10 groups. To the control group only 0.9% NaCl; all other groups were administered letrozole for 21 days to induce the PCOS pattern. After that except for the control (Group1) and sham (Group2) group, the other groups (Group3-Group10) took the prepared mint extracts for 21 days. Then, serum estradiol, LH, glucose, progesterone, total cholesterol, triglyceride, FSH, DHEA-S and testosterone levels were measured. Phenolic compound content analysis of the extracts was made by HPLC device. Sections taken from the ovaries were stained with hematoxylin-eosin after fixation and histological examination was performed.