Polikistik over sendromu tanılı hastalarda kas ve kemik kompozisyonun ve fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of bone and muscle composition and function in polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 800541
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), kadınlarda en sık görülen endokrinolojik bozukluktur. Pek çok sistem üzerindeki olumsuz etkileri bilinmesine rağmen PKOS'un kas-iskelet sistemi üzerindeki olası etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada PKOS'un geç reprodüktif dönemdeki kadınlarda kas ve kemik kompozisyonu ve fonksiyonu üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 34 PKOS ve 32 yaş ve VKİ uyumlu kontrol kadın dahil edildi. Vücut kompozisyonunu belirlemek için tüm katılımcılara dual enerjili X-ray absorsiyometrisi (DEXA) uygulandı. Ayrıca bireylerde abdomen ve uyluk manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılarak kesitsel kas alanları ve kasların yağ fraksiyonları değerlendirildi. Kas gücü, izokinetik dinamometre, Biodex® System Pro3 (Biodex Corp. Shirley NY, ABD) kullanılarak ölçüldü. Diz ekstansör ve diz fleksör konsantrik kas kuvveti, birim zamandaki açısal yer değiştirme miktarını temsil eden 60°/sn açısal hızlarda değerlendirildi. Ortalama yaş PKOS'ta 43 ± 3.7, kontrollerde 42.2 ± 3.5 idi. Tanı anında PKOS hastalarının %94,1'i (n=32) fenotip A, %5,9'u (n=2) fenotip B idi.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder in women. Although its negative effects on many systems are known, potential effects of PCOS on the musculoskeletal system are not well established. In this study, we aimed to examine the effects of PCOS on muscle and bone composition and function in women in the late reproductive years. The study included 34 PCOS 32 age- and BMI-matched control women. To determine body composition, all subjects underwent dual energy x-ray absorptiometry (DXA). Furthermore, cross-sectional muscle areas and fat fraction of muscles were assessed by abdomen and thigh magnetic resonance imaging (MRI). Muscle strength was measured using an isokinetic dynamometer, Biodex® System Pro3 (Biodex Corp. Shirley NY, USA). Knee extensor and knee flexor concentric muscular strength was assessed at angular velocities of 60°/sec, which represents the amount of angular displacement per unit time. The mean age was 43 ± 3.7 yr in PCOS and 42.2 ± 3.5 yr in the controls. At the time of diagnosis, 94.1% (n=32) of PCOS patients were phenotype A, while 5.9% (n=2) were phenotype B.